FILATELISTYKA. TUREK. Medale Rowlanda Hilla dla Piotra Bińkowskiego i Waldemara Pawlaka

4

Podczas spotkania kolonistów z Rowów, Soli i Miastka oraz kadry kolonijnej i rodziców w budynku Gimnazjum nr 2 w Turku wręczono Piotrowi Bińkowskiemu i Waldemarowi Pawlakowi piękne imienne brązowe Medale Rowlanda Hilla. Przyznał je Zarząd Główny Polskiego Związku Filatelistów za popularyzację kolekcjonerstwa filatelistycznego. Dotychczas te medale w Polsce i za granicą otrzymało tylko około 150 osób.

W imieniu prezesa Zarządu Okręgu Wielkopolskiego Polskiego Związku Filatelistów w Poznaniu Macieja Kandulskiego medale wręczył prezes Komisji Młodzieżowej PZF w Poznaniu Andrzej Świdurski.


Rowland Hill – brytyjski nauczyciel i generał angielski z okresu wojen napoleońskich, pomysłodawca wprowadzenia do obiegu znaczków pocztowych, żył w latach 1795 – 1879. W 1837 roku w raporcie dla Izby Gmin przedstawił projekt nowego systemu pobierania opłat pocztowych. Do tego czasu większość listów wysyłano niejako na kredyt, opłatę uiszczał dopiero adresat. Ludzie często odmawiali przyjęcia listów. Odsyłano je do nadawców, lecz za podwójną drogę, jaką pokonywały, nikt nie chciał płacić. System zaproponowany przez Hilla przewidywał przeniesienie obowiązku opłaty pocztowej na nadawcę. Dowodem zapłaty miała być papierowa etykieta naklejona na kopercie. Ustawa dotycząca reformy pocztowej została zaaprobowana przez królową Wiktorię Hanowerską 17 lipca 1839, zaś pierwszy w świecie znaczek pocztowy – czarna jednopensówka – w sprzedaży pojawił się 6 maja 1840 roku. Znaczek zaprojektował sam Rowland Hill, wykonało go londyńskie przedsiębiorstwo Perkins, Bacon&Co (źródło informacji: Wikipedia).

Brytyjska reforma została przyjęta przez większość krajów na całym świecie. Pierwszy Polski znaczek pocztowy ukazał się w Królestwie Kongresowym w 1860 roku.