STARE MIASTO. Mirosław Hermaszewski opowiadał nie tylko o kosmosie

1

26 października do Biblioteki w Starym Mieście zawitała gwiazda, która sama sięgnęła gwiazd – jedyny jak do tej pory Polak w kosmosie generał Mirosław Hermaszewski

Spotkanie, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem odbyło się w ramach projektu „Fajnie jest wiedzieć” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tytuł projektu doskonale oddaje ducha spotkania z gen. Hermaszewskim, który w niezwykle pasjonujący sposób opowiadał o swojej drodze zawodowej, która doprowadziła go do roku 1978 i lotu w kosmos.

Na autorskiej prezentacji znalazły się materiały, które w obrazowy sposób przedstawiały skale wyzwań i problemów, z którym należy się mierzyć w przestrzeni kosmicznej. Na spotkaniu nie zabrakło wielu anegdot z życia pilota wojskowego i kosmonauty. Opowiadał o blaskach i cieniach takiej drogi zawodowej, w której nie brakło momentów dramatycznych. Szczególnie trudne było dzieciństwo, podczas którego urodzony na Wołyniu doświadczył ogromnych okrucieństw wojny. Jednak niełatwe początki nie złamały Mirosława Hermaszewskiego, którego twardy charakter, ale jednocześnie dystans do siebie i poczucie humoru było widoczne podczas spotkania w staromiejskiej bibliotece.

(Gmina Stare Miasto)