STARE MIASTO. Światowy Dzień Walki z Rakiem

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Fundacja Onkologiczna „Drugie Życie” wraz z centrum handlowym Ferio organizują białą sobotę. 2 lutego w godzinach 10.00 – 18.00 w ramach zorganizowanych stanowisk oraz gabinetów mobilnych będzie można skorzystać z darmowych badań profilaktycznych i porad onkologicznych, a także wysłuchać prelekcji lekarzy podejmujących tematykę profilaktyki chorób nowotworowych.

Promocja zasad europejskiego kodeksu jest główną ideą, jaka przyświeca akcji. Celem aktywności inicjatorów jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat chorób nowotworowych i propagowanie działań profilaktycznych, zachęcanie do uczestnictwa w bezpłatnych badaniach.

- W Unii Europejskiej nowotwory stały się główną przyczyną zgonów. Rak jest najczęściej diagnozowany u osób w średnim i starszym wieku. Jednak do zmian w komórkach dochodzi znacznie wcześniej. Każdy może zachorować na raka, ale niemal połowy zachorowań można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek z Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

Tego dnia w centrum handlowym od rana będzie można skorzystać z porad specjalistów. Podczas prowadzonych prelekcji lekarze – m.in. onkolog, hematolog, pulmonolog i psychoonkolog – będą udzielać informacji na temat szkodliwości palenia i walki z nałogiem, profilaktyki chorób nowotworowych, w tym chorób nowotworowych krwi, idei dawstwa szpiku, a także informować o dostępnych programach profilaktycznych. Do tego chętni będą mogli zmierzyć poziom cukru we krwi, ciśnienie tętnicze krwi czy poznać techniki masażu limfatycznego – ćwiczeń usprawniających. Dietetyk fundacji udzieli porad dietetycznych w zakresie zdrowego żywienia. Będzie można także bezpłatnie dokonać analizy składu masy ciała czy skonsultować się z trenerem personalnym. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi pacjenci zbadają zawartość tlenku węgla w powietrzu wydychanym z płuc. Zainteresowani potencjalni dawcy szpiku będą mogli tego dnia zarejestrować się do bazy dawców szpiku.

Pacjenci onkologiczni będą mieli również możliwość profesjonalnych konsultacji dotyczących pielęgnacji skóry problematycznej, wizażu osób po chemio- i radioterapii. W ramach prowadzonej profilaktyki raka piersi klientki poznają metodę samobadania piersi na fantomie, a wyszkolone brafitterki będą wspierać w odpowiednim dobrze biustonosza.

Działania akcji profilaktycznej wspierają: Fundacja Onkologiczna „Drugie Życie”, Centrum Handlowe Ferio, Państwowa Szkoła Zawodowa w Koninie, Zespół Szkół Medycznych w Koninie, Powiatowa Stacja Sanitarna Epidemiologiczna w Koninie, Stowarzyszenie Magnolia, Fundacja DKMS

Do udziału w akcji zapraszają – Prezydent Miasta Konina oraz Wójt Gminy Stare Miasto.