TUREK. 57. Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Filatelistyczny „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”

3

6 kwietnia zakończył się wielkopolski finał 57. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. Po raz czwarty odbył się w gościnnych murach wygaszanego Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Turku. Głównym celem konkursu było promowanie filatelistyki wśród dzieci i młodzieży.
Wyniki konkursu:

Szkoły podstawowe:
I miejsce – Zuzanna Śróda – Poznań,
II miejsce – Oliwia Papierska – Tuliszków,
III miejsce – Aleksandra Wojnarowska – Tuliszków,
IV miejsce – Gracjan Martyn – Tuliszków,
V miejsce – Weronika Przybyła – Tuliszków.
Szkoły średnie:
I miejsce – Szymon Krawiec – Borek Wielkopolski,
II miejsce – Zuzanna Szczesiak – Turek,
III miejsce – Natalia Lament – Turek,
IV miejsce – Justyna Bilkowska i Sara Buchali -Turek,
V miejsce – Katarzyna Cajdler – Turek.

Do finału w Lublinie, w dniach od 20 do 23 czerwca 2019 roku, zakwalifikowali się: Zuzanna Śróda z Poznania i Szymon Krawiec z Borka Wielkopolskiego. Gratulujemy i życzymy sukcesów na szczeblu ogólnopolskim.

Z okazji konkursu, przy okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Mehoffera, stosowane były dwa datowniki okolicznościowe. Pierwszy z hasłem: 150. rocznica urodzin Józefa Mehoffera 1869-2019, Muzeum Miasta Turku. I drugi z hasłem: 57. Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Filatelistyczny ,,Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. Oba datowniki stosowane były w Urzędzie Pocztowym Turek 1 i dedykowane do kartki pocztowej wydanej z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Mehoffera „Czerwona Parasolka”.

Każdy uczestnik otrzymał 2 kartki pocztowe z 2 datownikami okolicznościowymi z tego konkursu – są to rarytasy filatelistyczne wydane w bardzo małym nakładzie. Uczestnicy z przewodnikiem zwiedzili kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, Muzeum Miasta Turku i park im. Żerminy Składkowskiej (turkowianki – żony Felicjana Sławoja Składkowskiego – premiera II RP), z pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Na poczcie w Turku na ulicy Kaliskiej można było ostemplować grzecznościowo kartki i koperty okolicznościowymi datownikami.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy pomogli już po raz czwarty ten konkurs zorganizować w Turku (poprzednie 53 finały były w Poznaniu). Dziękują sponsorom: Poczcie Polskiej S.A. i regionalnemu koordynatorowi ds. filatelistyki w Poznaniu – Annie Plewie-Śróda, Polskiemu Związkowi Filatelistów – profesorowi Maciejowi Kandulskiemu, Komisji Młodzieżowej PZF w Poznaniu – prezesowi Andrzejowi Świdurskiemu, staroście tureckiemu Dariuszowi Kałużnemu, księdzu proboszczowi parafii NSPJ w Turku Markowi Kasikowi, z którym Poczta Polska konsultowała wydanie kartki pocztowej z Józefem Mehofferem, Urzędowi Miasta w Turku, Urzędowi Miasta i Gminy w Tuliszkowie, Towarzystwu Przyjaciół Dzieci w Turku – Waldemarowi Pawlakowi, dyrektorowi Gimnazjum nr 2 w Turku Piotrowi Bińkowskiemu, dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuliszkowie – Mirosławie Puszcz-Majda, Annie Thiel – MKF Tuliszków, Ewelinie Bilkowskiej oraz Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera i jego dyrektorowi Bartoszowi Stachowiakowi.

Waldemar Pawlak