STARE MIASTO. Tradycje wielkanocne w gminie Stare Miasto

SONY DSC

Gmina Stare Miasto posiada bogate tradycje związane z kultywowaniem tradycji ludowych związanych ze Świętami Wielkanocnymi. W okresie przygotowującym do nich na terenie gminy odbywają się spotkania różnych grup społecznych, które przekazują wiedzę i uczą tradycji młodsze pokolenia.

Relacja video z wydarzenia.

Jednym z takich wydarzeń są warsztaty kół gospodyń wiejskich, które rokrocznie zdobią jaja wielkanocne, każdorazowo za pomocą innej techniki. Tematem przewodnim tegorocznych, XXXI już warsztatów były metody zdobienia jaj z wykorzystaniem sitowia. Gospodynie pod okiem wykwalifikowanego instruktora z Muzeum Miasta Turku – Aldony Piwońskiej poznały również nowatorskie metody zdobienia pisanek, tzw. Quiling – techniki z rodzaju papieroplastyki wykorzystującej wąskie paski papieru zwinięte w kształt sprężyny. Ta mieszanka nowoczesności i tradycji zaowocowała w postaci wyjątkowo efektownych kompozycji wielkanocnych, a powstałe na warsztatach pisanki stanowić będą najpiękniejszą ozdobę tegorocznych koszyczków.

Warsztatowe pisanki można było podziwiać na uroczystym podsumowaniu, które odbyło się następnego dnia w świetlicy wiejskiej w Barczygłowie. Tam przedstawicielki kół odebrały z rąk wójta gminy Dariusza Puchały dyplomy i bony upominkowe, a publiczność miała okazję wysłuchać koncertu Orkiestry Staromiejskiej okraszonej tańcem mażoretek Sigma. W repertuarze orkiestry rozpoczynającej sezon wiosennym koncertem w Barczygłowie znalazły się premierowe utwory z repertuaru Stanisława Moniuszki, którego rok aktualnie obchodzimy. Orkiestrze towarzyszyli wokaliści Jolanta Kowalczyk i Dominik Zimny, a ich wspólna interpretacja utworów operowych oczarowała zgromadzoną publiczność.

Innym wydarzeniem, organizowanym w okresie przedświątecznym, jest Zajączek Wielkanocny. Ta impreza środowiskowa odbyła się już po raz jedenasty. Jej pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Szkoła Podstawowa w Żychlinie, a miejscem spotkania strażnica OSP w Janowicach.

Tegoroczną imprezę rozpoczął chór szkolny, śpiewając skoczne piosenki ludowe. Szkolne koło teatralne przygotowało inscenizację wiosenną pt. „Maja szuka wiosny”. W trakcie uczniowskich występów trzyosobowe zespoły, reprezentujące klasy VI, VII, VIII SP i III gimnazjum, zasiadły w „Loży poetów ludowych”. Natomiast zespoły klasowe I-V wraz z rodzicami wykonały palmy, które później zostały zlicytowane, a pieniądze przekazano na rzecz klas, a najmłodsze dzieci mogły przystąpić do twórczej zabawy przy kreatywnym stole ludowym. Można było również zobaczyć wodzenie misia, dawną tradycję, która odrodziła się we wsi Janowice. Poza tym pokazano filmik przygotowany przez uczennice klasy III gimnazjum w ramach rekrutacji do Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Wszystkim mieszkańcom i użytkownikom portalu www.koninskagazetainternetowa.pl przesyłamy z gminy Stare Miasto życzenia zdrowych, radosnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych.

(Gmina Stare Miasto)