WIERZBINEK. Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne 2019

1

Po raz dwudziesty pierwszy rolnicy z powiatu konińskiego wspólnie obchodzili święto plonów. Powiatowo-gminno-parafialne uroczystości dożynkowe odbyły się w niedzielę, 18 sierpnia, w Wierzbinku.

Ze względu na nieprzychylną aurę, tegorocznych zbiorów do udanych zaliczyć nie można. Rolnicy z powiatu konińskiego ponieśli duże starty, susza dotknęła ok. 70 proc. gospodarstw z tego terenu.

Pomimo tak trudnego roku, tradycji stało się zadość. Święto Plonów – czas dziękczynienia i dzielenia się tym, co powstało z owoców ziemi – rolnicy z powiatu konińskiego obchodzili  18 sierpnia w Wierzbinku. Gospodarzami Powiatowo-Gminno-Parafialnych Dożynek byli: starosta koniński Stanisław Bielik, wójt gminy Wierzbinek Paweł Szczepankiewicz oraz proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa w Sadlnie ks. Krzysztof Antczak.

Uroczystości zainaugurował przemarsz korowodu dożynkowego sprzed budynku urzędu gminy do amfiteatru znajdującego się na terenie zabytkowego zespołu parkowo-pałacowego w Wierzbinku. Tam o godzinie 14.00 rozpoczęła się msza polowa dziękczynna sprawowana w intencji rolników powiatu konińskiego. Podczas mszy, koncelebrowanej przez ks. prał. dr. Zbigniewa Cabańskiego (proboszcza parafii Najświętszej Marii Panny w Koninie) oraz ks. Krzysztofa Antczaka (proboszcza parafii św. Mikołaja Biskupa w Sadlnie), poświęcone zostały wieńce i chleby wypieczone z tegorocznego ziarna.

Po nabożeństwie (o godz. 15.00) na dożynkowej scenie pojawili się gospodarze uroczystości: starosta koniński i wójt gminy Wierzbinek, którzy rozpoczęli część oficjalną święta plonów i powitali wszystkich jego uczestników. Szczególne słowa obaj przedstawiciele samorządu skierowali do rolników z powiatu konińskiego, wyrażając szacunek i podziękowanie za ich ciężką i ofiarną pracę oraz życząc im na nowy rok gospodarczy zdrowia i pomyślności.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej w Wierzbinku, dopełniono zwyczajowego obrzędu chleba. Zgodnie z ceremoniałem, starostowie dożynek: Wioletta Słowińska i Marek Pietrzak przekazali na ręce starosty, wójta i proboszcza bochny chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów, a gospodarze podzielili się nimi z gośćmi. O oprawę części obrzędowej uroczystości zadbał zespół „Echo Kujaw”.

Następnie na dożynkowej scenie zaprezentowało się ośmioro gospodarzy z gminy Wierzbinek wyróżnionych odznaczeniem nadawanym przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. W uznaniu szczególnych zasług w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych oraz za wyróżniające się prowadzenie swoich gospodarstw odznaczenie „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali: Jadwiga Adamiak, Tomasz Bort, Grzegorz Gołębiowski, Stanisław Grzelak, Dariusz Malcer, Arleta Mazurkiewicz, Wioletta Słowińska i Roman Walter.

Kolejnym doniosłym wydarzeniem uroczystości dożynkowej było ogłoszenie wyników XVII edycji Konkursu “Powiatowy Rolnik Roku” i uhonorowanie jego laureatów. Po prezentacji i wręczeniu aktów nominacji właścicielom sześciu wyróżnionych gospodarstw, nastąpił najbardziej oczekiwany moment – ogłoszenie zwycięzców tegorocznego konkursu. Decyzją kapituły, pracującej pod kierownictwem Zenona Paszka – członka Zarządu Powiatu Konińskiego, do grona 77 gospodarzy (uhonorowanych prestiżowym tytułem „Powiatowy Rolnik Roku” w poprzednich edycjach konkursu) dołączyli: Sławomir i Arleta Feknerowie z miejscowości Miłaczew, w gminie Kleczew; Mateusz i Sylwia Jaworscy z Patrzykowa, w gminie Kramsk; Ilona i Marek Michalakowie z Kuchar Borowych, w gminie Rychwał oraz Magdalena i Krzysztof Piaseccy z Lubstowa, w gminie Sompolno.

Emocji dostarczył też wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Czternaście zgłoszonych na konkurs wieńców  stanowiło prawdziwą ozdobę święta plonów w Wierzbinku. Za najpiękniejsze i najbardziej okazałe uznano symbole żniw wykonane przez sołectwa: Podgór, gmina Kramsk (I miejsce); Marcjanki, gmina Sompolno (II miejsce) oraz Wilczyn, gmina Wilczyn (III miejsce).

Po dekoracji delegacji wieńcowych scenę wypełnili artyści: Gminna Orkiestra Dęta w Wierzbinku,  „Echo Kujaw”, „Kalinianki” i „Na swojską nutę” oraz zespół folklorystyczny z Ukrainy – “Rest’art”.  Uroczystości dożynkowe zakończył występ gwiazdy – zespołu De Mono oraz zabawa taneczna.

(promocja)