KONIN, WARSZAWA. Niemcy powinni płacić Polsce reparacje, także za straty wojenne w regionie konińskim

M

- Niemcy są winni wszystkiemu, co się stało w Europie. Twierdzę, że powinni płacić nie tylko Żydom, ale również Polakom powiedział w programie „Minęła 20” Edward Mosberg, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w rozwijaniu dialogu polsko-żydowskiego i upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów. Wspólne zdjęcie miał z nim okazję zrobić radny z Konina Jacek Kubiak, bowiem towarzyszył występującemu w tym programie Robertowi Popkowskiemu, radnemu Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Edward Mosberg stwierdził: – Niemcy wybrali przecież podczas wyborów Hitlera. Oni są odpowiedzialni za wszystko, co się stało w Europie. Twierdzę, że Niemcy powinni płacić nie tylko Żydom, ale również Polakom, którzy ginęli i tracili swoje majątki.

Postulat reparacji wojennych od Niemiec jako pierwszy po roku 1990 przedstawił rząd Zjednoczonej Prawicy. - Solidarna Polska to żądanie w pełni popiera. Niemcy powinni płacić Polsce reparacje, także za straty wojenne w regionie konińskim. Będzie to wyraz elementarnej sprawiedliwości – powiedzieli Robert Popkowski i Jacek Kubiak, przedstawiciele Solidarnej Polski z Konina.

(wykorzystano informacje z tvp.info)