STARE MIASTO. Jak nie nadepnąć światu na odcisk?

1

Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto im. prof. Joanny Papuzińskiej zorganizowała dwa spotkania literacko-motywacyjne z Michałem Zawadką – trenerem personalnym, aktorem i konferansjerem, mistrzem Polski przemówień publicznych oraz autorem serii poradników dla dzieci i młodzieży, które mają na celu wspomaganie młodego człowieka w samorozwoju.

Pierwsze spotkanie „Społeczny savoir vivre, czyli jak nie nadepnąć światu na odcisk” skierowane było do uczniów klas III i IV. Tematem warsztatów były ogólnie przyjęte zasady savoir vivre. Poprzez eksperymenty naukowe i różne formy zabawy edukacyjnej dzieci poznawały pojęcia związane z dobrym wychowaniem. Autor w bardzo przystępny i zabawny sposób tłumaczył dzieciom, czym jest umiar, roztropność, tolerancja, szacunek, a także umiejętność dostrzegania i przyjaźń. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak czerpać z mądrości starszych osób, po co są zasady i dlaczego o wiele więcej można osiągnąć, współpracując ze sobą oraz w jaki sposób uczyć się od siebie nawzajem. Spotkanie wprowadziło dzieci w świat relacji międzyludzkich, postaw wobec otoczenia, jak i umiejętności oceny i dostrzegania.

Drugie spotkanie „Chcę być kimś! Czyli jak osiągnąć cele w czasach, kiedy wszyscy mają wywalone” skierowane było dla uczniów klas VI i VII. Warsztaty miały uświadomić młodzieży wiele ważnych aspektów kształtujących życie: wiarę w siebie, znaczenie marzeń i pasji, potęgę wyobraźni, przekonanie o możności osiągania celów. Autor namawiał do efektywnego gospodarowania własnym czasem i pracy nad rozwojem osobistym.

Autor niestandardowym podejściem do tematu zjednał sobie wszystkich zgromadzonych. Intrygował, wzruszał i prowokował do dyskusji, poruszając problemy trudne, ale wyjątkowo bliskie współczesnej młodzieży. Młodzi słuchacze kilkakrotnie odpowiadali na pytanie: „Kto jest najważniejszy w moim życiu?”. Rodzina? Przyjaciele? Otóż nie! Czy rodzina przeżyje moje życie za mnie? Czy przyjaciele dokonają wyboru ścieżki życiowej za mnie? Michał Zawadka pokazał, jak ważne jest poczucie własnej wartości, jak wybierać własną drogę by osiągnąć najskrytsze marzenia. Uświadomił uczniów, że każdy z nich pracuje na swój sukces, że to co osiągną w życiu zależy tylko od nich samych, gdyż nic w życiu się nie „udaje” i nic im się nie „należy” ani od kochających rodziców, ani od nauczycieli. Sami muszą zawalczyć o siebie, o swoją przyszłość, bo nikt ich w tym nie wyręczy. Praca nad samym sobą, odpowiedzialność oraz wytrwałość zaowocują w przyszłości. Pan Michał mówił także, jak radzić sobie z presją grupy, jak wybierać własną drogę do osiągnięcia celu, cierpliwie i wytrwale dążyć do spełnienia marzeń.

Sposób prowadzenia warsztatów oraz charakter poruszanych tematów, bliskich współczesnej młodzieży, spotkał się z dużym uznaniem uczestników spotkania. Wrażenie jakie na nich wywarł zapewne pozostanie w nich na długo w pamięci.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach projektu “Literacko i ze smakiem”.

(Gmina Stare Miasto)