WIERZBINEK. Dożynki Gminno-Parafialne – Morzyczyn 2020. O dobrych zbiorach i Polskich Sierpniach

1

Rolnicy, ogrodnicy i sadownicy podziękowali za dobre tegoroczne zbiory na Dożynkach Gminno-Parfialnych w Morzyczynie. Ich gospodarzami byli: wójt gminy Wierzbinek Paweł Szczepankiewicz i proboszcz parafii w Broniszewie – ks. Włodzimierz Andrzejczak. Wśród gości byli także samorządowcy, z wicestarostą konińskim Władysławem Kocajem.

Na mszy świętej w kościele w Morzyczynie ks. Włodzimierz Andrzejczak mówił nie tylko o sytuacji na polskiej wsi, ale także nawiązał do Polskich Sierpniów, czyli wielkich historycznych plonów, którymi były zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku i początek pokonywania komunizmu za sprawą powstania ,,Solidarności” w 1980 roku.

Starostami dożynek byli: Magdalena Szkudlarek i Zbigniew Kaźmierski. Wspólnie z wójtem częstowali świątecznym chlebem. Wieńce dożynkowe zaprezentowały Stowarzyszenie Mieszkańców Sołectwa Morzyczyn i Sołectwo Goczki. W programie uroczystości był koncert Gminnej Orkiestry Dętej z Wierzbinka. Wystąpiły także zespoły ludowe: Kalinianki, Echo Kujaw i Na swojską nutę.