WIERZBINEK – KAZIMIERZ DOLNY. Zespół ,,Na swojską nutę” zaśpiewał tradycyjne pieśni ludowe

2

Zespół ,,Na swojską nutę” z Gminnego Ośrodka Kultury w Wierzbinku wziął udział w 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, odbywającym się w dniach 27 – 29 sierpnia. Głównym celem Festiwalu jest ochrona tradycyjnego repertuaru oraz tradycyjnego stylu muzykowania i śpiewu.

Zespół z gminy Wierzbinek wystąpił w kategorii zespołów śpiewaczych prezentujących tradycyjne pieśni ludowe, wykonując trzy utwory: „Kosiarze”, „Pod borem lipka” oraz „Poszła do gościńca”.

W konkursie festiwalowym wzięło udział około 500 artystów ludowych z 14 województw. W kategorii zespołów śpiewaczych na scenie zaprezentowały się 24 zespoły.

Zespół na ,,Swojską nutę” powstał w 2002 roku. W ich repertuarze można usłyszeć utwory ludowe, głównie z regionu Kujaw i Wielkopolski, ale także innych części Polski. Zaangażowanie i różne inicjatywy kierownictwa, systematyczna praca członków zespołu, dobry warsztat muzyczny zaowocowały wieloma udanymi występami. Artyści cieszą się uznaniem i sympatią słuchaczy. Grupa uczestniczy w przeglądach ludowo-folklorystycznych, a także imprezach związanych z regionalnymi obrzędami. Może pochwalić się wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Do najważniejszych zalicza się pięć nagród Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W ubiegłym roku zespół wyśpiewał Grand Prix podczas Festiwalu Kultury „W stronę tradycji” w Kramsku i uzyskał nominację do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Instruktorem zespołu jest Marek Kaczalski,