KONIN. Te szalone lata dwudzieste

5

11 czerwca w Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Koninie zorganizowano Konkurs Kosmetyczny Stylizacji i Makijażu „Te szalone lata dwudzieste”. Patronat honorowy objął nad nim Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Konkursy kosmetyczne stały się już tradycją konińskiego „Medyka”. Od kilku lat szkoła stwarza uczennicom kierunku technik usług kosmetycznych możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i talentu. Przeżyto już wspólnie podróż w świat fauny i flory morskiej, sztuki kubistycznej, bajek Walta Disneya. 11 czerwca przeniesiono się do szalonych lat dwudziestych ubiegłego stulecia, które, dzięki Coco Chanel, kreatorom mody i wielkim gwiazdom filmowym, uwolniły kobiety od gorsetów oraz ciężkich i niewygodnych sukien. Pojawiły się krótkie suknie, tweedowe żakiety, sztuczne perły i kapelusze. Nowa moda zawędrowała w różne rejony świata.

Konkurs odbył się z zachowaniem ograniczeń sanitarnych. Zgłosiło się 7 centrów z województwa wielkopolskiego, jedno z kujawsko-pomorskiego i jedna szkoła z powiatu konińskiego.

Salę gimnastyczną WSCKZiU w Koninie zamieniono w atelier, w którym dokonano stylizacji modelek na gwiazdy lat dwudziestych. Uczestników i gości powitał dyrektor Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Koninie Wojciech Szymczak. Nauczycielka kierunku technik usług kosmetycznych „konińskiego Medyka” Iwona Nolbert zaciekawiła wykładem „Kobiety lat dwudziestych”, poświęconym wielkim osobowościom ze świata mody, filmu oraz zwykłym kobietom z tamtych czasów.

Po prezentacji przyszedł czas na realizację zadania konkursowego: wykonanie makijażu i stylizacji modelki zgodnie z trendami mody i makijażu z lat dwudziestych. Pojawiły się kobiety wampy z bardzo wyrazistymi oczami i brwiami, czerwonymi ustami, dziewczyny w krótkich fryzurach przyozdobionych sztucznymi dodatkami, w swobodnych sukniach o charakterystycznym kroju.

Jury złożone z nauczycieli szkół biorących udział w konkursie oceniło gotowe stylizacje.

W imieniu władz samorządowych województwa wielkopolskiego nagrody wręczyła Dorota Kinal, dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego wraz z dyrektorem Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Koninie Wojciechem Szymczakiem.

I miejsce zajęła Alicja Pawlak - słuchaczka II roku technika usług kosmetycznych w Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia |Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu. Nagrodą był zestaw, na który składały się: jednodniowy kurs kosmetyczny w Beauty-Art Szkoła Wizażu i Stylizacji Beaty Małachowskiej w Poznaniu, krzesło reżyserskie do wykonywania makijażu i kufer kosmetyczny XXL oraz kosmetyki.

II miejsce należało do WSCKZiU w Ostrowie Wielkopolskim, reprezentowanym przez Olgę Pomogier, która otrzymała zestaw złożony z krzesła reżyserskiego do makijażu i kufra kosmetycznego XXL oraz kosmetyki.

III miejsce zdobyło WSCKZiU nr 1 w Poznaniu, reprezentowane przez Klaudię Czabajską – nagrodzone zostało kufrem kosmetycznym XXL wraz z kosmetykami.

IV miejsce zdobyło WSCKZiU w Koninie, reprezentowane przez Julię Tralewską, słuchaczkę pierwszego roku technika usług kosmetycznych.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali wegańskie akcesoria do makijażu. Nagrody przekazał też Departament Edukacji i  Nauki UMWW.