ROLNICTWO. GOLINA. Duża pomoc dla rolników

3

- Praprzyczyną obecnej sytuacji ze zbożem jest wojna na Ukrainie – podkreślił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik na konferencji prasowej w Myśliborzu, w gospodarstwie rolnym Anny Szczepankiewicz. – Aby załagodzić sytuację, trzeba opróżnić magazyny i pomóc rolnikom.

Pakiet pomocowy zawiera kilka punktów. Pierwszy to dopłaty do pszenicy, do poziomu 1 400 zł do tony ziarna. Będą mogli z nich skorzystać właściciele gospodarstw do 300 hektarów, którzy sprzedadzą pszenicę do 15 czerwca. Pomocą będą objęte także inne uprawy.

Druga forma to dopłaty do nawozów: 500 zł na hektar w przypadku upraw rolnych i 250 zł na hektar w przypadku łąk i pastwisk.

W ramach pakietu pomocowego planowane jest także podniesienie kwoty zwrotu akcyzy za litr oleju napędowego z 1,20 zł do 1,46 zł. Dodatkowo rząd wystąpi do Komisji Europejskiej o zgodę na przeznaczenie kolejnych 54 groszy do litra oleju napędowego.

W sumie na pomoc dla rolników na być przeznaczone 7 – 10 miliardów złotych.  Takiej pomocy jeszcze nie było. To powinno uspokoić nastroje – stwierdził Ryszard Bartosik.