KONIN. Pożar składowiska odpadów

Pożar2

Ponad 200 strażaków przez ponad 19 godzin zmagało się z pożarem składowiska odpadów w Koninie przy ul. Marantowskiej. Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Koninie wpłynęło o godz. 04.18, 22 kwietnia.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar opon oraz tworzyw sztucznych zgromadzonych w pryzmach na składowisku odpadów. Panowało bardzo duże zadymienie oraz wysoka temperatura. Kłęby dymu były widoczne z kilkunastu kilometrów.

Działania strażaków w pierwszej fazie polegały na podaniu wody na palące się odpady oraz w obronie na część składowiska nieobjętą pożarem. Ze względu na szybki rozwój pożaru dysponowane były kolejne siły i środki. Rozpoczęto budowę magistrali wodnej o długości ok. 1800 m, natomiast punkt czerpania wody usytuowany został przy kanale Warta – Gopło.

Na miejsce przybyła również grupa operacyjna z Komendy Miejskiej PSP w Koninie wraz z p.o. zastępcy komendanta miejskiego PSP w Koninie st. kpt. Michałem Karczewskim oraz grupa operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu. Dojechał także komendant miejski PSP w Koninie bryg. Maciej Pilarski oraz zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła, który objął kierowanie działaniami ratowniczymi na poziomie strategicznym.

Na miejsce pożaru dojeżdżały zadysponowane kolejne siły i środki, w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu, zapas środka pianotwórczego ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu oraz Komendy Powiatowej PSP w Ostrowie Wielkopolskim, SPGaz z Komendy Powiatowej PSP w Słupcy, pododdziały Kompanii WOO Konin: pluton Koło i pluton Turek oraz samochód wężowy z Komendy Powiatowej PSP w Gnieźnie.

Zabezpieczenie medyczne realizował zastęp SLRMed z Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie, natomiast organizacja łączności zapewniona została w oparciu o samochody dowodzenia i łączności z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu oraz Komendy Miejskiej PSP w Kaliszu.

Pożar został ugaszony w godzinach porannych dania następnego, natomiast cały czas strażacy z JRG Nr 1 i 2 w Koninie dozorują oraz dogaszają pogorzelisko.

Opracowanie: st. kpt. Sebastian Andrzejewski
Zdjęcia: KM PSP Konin, Paweł Figurski