STARE MIASTO. Festiwal Smaków ze Stowarzyszeniem ,,Solidarni w Partnerstwie”

2

Wydarzenie promocyjne Festiwal Smaków ze Stowarzyszeniem „Solidarni w Partnerstwie” w Starym Mieście zorganizowano w ramach projektu współpracy pod nazwą „Spektakl Międzypokoleniowych Atrakcji Kulinarnych”. Był on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 ,,Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”.

Festiwal Smaków był powrotem do korzeni. Dał możliwość skosztowania tego, co w naszym regionie jest najsmaczniejsze. Nie zabrakło atrakcji dla uczestników, pragnących spędzić czas na świeżym powietrzu. Było pysznie, kulturalnie i muzycznie.

Podczas wydarzenia odbył się konkurs kulinarny pod nazwą „Smaki LGD”, w którym wzięło udział 12 Kół Gospodyń Wiejskich z obszaru Stowarzyszenia. Komisja konkursowa w składzie: Anna Majda, Agnieszka Lewandowska i Iwona Bańdosz oceniła przygotowane dania i po podliczeniu punktacji wyłoniła zwycięzców.

Kategoria: najlepsza zupa
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Lubiecz
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Broniczanki” w Bronikach
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Starych Grądach

Kategoria: najlepsze danie główne
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Grzymiszewie
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Sołectwa Modła Królewska
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Wielopolanki” w Wielopolu

Kategoria: najlepsze ciasto
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Ruminie
II miejsce – Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Rzgowie
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Z tradycją przy kominku” w Jaroszewicach Rychwalskich

Kategoria: najlepszy napój regionalny
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Świątniczanki” w Świątnikach
II miejsce – Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Zarzewie
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Węglewie

Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom konkursu odbyło się w obecności Krzysztofa Grabowskiego, wicemarszałka województwa wielkopolskiego. Laureaci otrzymali nagrody w postaci kart podarunkowych o wartości: I miejsce – 500 zł, II – 400 zł, III – 300 zł.

Niecodzienną atrakcją dla uczestników był pokaz kulinarny, który wykonał Mateusz Krojenka – finalista VII edycji Programu „MasterChef”. Pasjonat gotowania podczas wydarzenia przygotował 1000 porcji wspaniałego gulaszu.

Wydarzeniu towarzyszyły prezentacje artystyczne. Z gminy Golina wystąpił zespół wokalno-instrumentalny Ad Rem. Z gminy Grodziec zaprezentowała się solistka Dorotka Bartosik. Gminę Rychwał reprezentowała Orkiestra Dęta „Quantum”, gminę Rzgów – Orkiestra Dęta OSP w Rzgowie, gminę Stare Miasto w tanecznym stylu zaprezentowały „Mażoretki SIGMA”, natomiast z gminy Tuliszków wystąpiła Wokalna Grupa Młodzieżowa w Tuliszkowie.

Najmłodsi chętnie uczestniczyli w warsztatach garncarskich i wikliniarskich, które przeprowadzili: Łukasz Dzieciątkowski z Pracowni Garncarskiej w Czarnymbrodzie oraz Polskie Plecionkarstwo Ewy Świątkowskiej-Papińskiej z Chrustów. Poza warsztatami czekały na nich również gry i zabawy na stoisku Nadleśnictwa Grodziec oraz dmuchańce i animator.

Nie zabrakło również lokalnych producentów, wytwórców, rękodzielników, którzy wystawili swoje stoiska z przysmakami i niezwykłym rękodziełem.

Zwieńczeniem Festiwalu był występ zespołu wokalnego Dynamitki z Blizanowa, który otrzymał nagrodę honorową w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania lub ochrony kultury.

Realizacja wydarzenia miała na celu promocję obszaru LGD. Pozwoliło to na aktywizację i integrację mieszkańców. Stworzyło możliwość „pochwalenia się” swoimi umiejętnościami kulinarnymi przed szerszym gronem odbiorców i smakoszy. Umożliwiło społeczności poznanie lokalnych produktów oraz możliwości łączenia tradycyjnych dań z nowoczesnością poprzez wykorzystanie nowoczesnych technik przyrządzania potraw lub unowocześniania ich poprzez zastosowanie innych lub dodatkowych produktów uatrakcyjniających daną potrawę.

Organizatorzy dziękują serdecznie Kołom Gospodyń Wiejskich za zaangażowanie, chęć uczestnictwa w konkursie oraz tak wspaniale przygotowane stoiska konkursowe, a mieszkańcom za tak liczne przybycie. Słowa podziękowania kierowane są również do ks. Mirosława Dereszewskiego – proboszcza parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Starym Mieście – za współpracę i przychylność w użyczeniu terenu oraz amfiteatru na potrzeby organizacji Festiwalu.