KLECZEW. Dawid Kwiatkowski – ,,To takie proste”
,,To takie proste/ Tak wpadać wieczorami, żaden pośpiech/ Marzymy pod kocami o miłości/ Bo żadne z nas nie umie w nią grać” – śpiewał Dawid Kwiatkowski na koncercie podczas Dni Kleczewa, 19 czerwca. To słowa z piosenki ,,Proste”. Wykonał także inne swoje przeboje, których teksty znało wielu uczestników spotkania. Jak powiedziała jedna z mieszkanek gminy [...]
KONIN. Konkurs stylizacji paznokci ,,Manicure biznesowy – french”
Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Koninie zorganizowało konkurs stylizacji paznokci „Manicure biznesowy – french”. 22 maja do WSCKZiU przybyli przedstawiciele „siostrzanych” szkół z Gniezna, Rawicza, Wrześni, Ostrowa Wielkopolskiego oraz uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie. Była też oczywiście reprezentacja gospodarzy. Konkursy kosmetyczne, które od kilku lat odbywają się w Wielkopolskich Centrach Kształcenia [...]
PATOLOGIE SAMORZĄDOWE. Skompromitowany wójt Wierzbinka Paweł Szczepankiewicz członkiem Rady Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP
2 marca 2026 roku wójt gminy Wierzbinek Paweł Szczepankiewicz został członkiem Rady Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP. Paweł Szczepankiewicz to osoba, która miała zarzuty prokuratorskie o popełnienie czynów z art. 231 par. 1 kodeksu karnego i art. 35 ust. 1a w związku z art. 6 ust. 2 pkt.10, 17 i 19 Ustawy z dnia 21 [...]
3 MAJA. 235. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję – pierwszą nowoczesną ustawę zasadniczą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. W obliczu poważnych wyzwań politycznych i geopolitycznych Polska podjęła próbę odnowy państwa nie siłą militarną, lecz poprzez reformy oparte na prawie i rozumie. Konstytucja 3 Maja wprowadzała trójpodział władzy, ograniczała liberum veto, [...]
ROLNICTWO. Trzy firmy z gminy Sompolno brały udział w zmowie przy skupie owoców
Jak poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, rolnicy i sadownicy z Wielkopolski przez ponad dwa lata musieli sprzedawać owoce po zaniżonych cenach. Był to skutek zmowy cenowej punktów skupu. Prezes UOKiK nałożył na pięciu przedsiębiorców i jedną osobę fizyczną kary w łącznej wysokości ponad 1,5 mln zł. Takie same, niskie ceny skupu owoców, np. wiśni [...]
KONIN. 6 – 7 września Targi Terrarystyczne z egzotycznymi zwierzętami z całego świata
6 – 7 września miłośnicy niecodziennych okazów fauny będą mieli okazję zobaczyć na żywo rzadko spotykane w Polsce gatunki zwierząt. W Centrum Wykładowo-Dydaktycznym Akademii Nauk Stosowanych w Koninie odbędzie się bowiem bardzo ciekawa edycja Targów Terrarystycznych. Jak zapowiadają organizatorzy, wyjątkowych przeżyć nie zabraknie. Na Targach zostaną zaprezentowane specjalne okazy prosto ze Stanów Zjednoczonych, które zazwyczaj są pokazywane jedynie w dużych miastach.
Wśród tych niezwykłych gości zza oceanu znajdą się m.in.:
Mastigoproctus giganteus. Największy na świecie biczykoodwłokowiec, potocznie zwany „Vinegaroon”. Naprawdę dziwny zwierz: pół pająk, pół skorpion. Co interesujące, zamiast jadu posiada w czułkach odwłoka skoncentrowany kwas octowy. Nie zabije, ale będzie śmierdzieć!
Hadrurus arizonensis (skorpion pustynny). Jeden z największych i najbardziej spektakularnych skorpionów na świecie, pochodzący z gorących pustyń Arizony. Zachwyca cytrynowo-żółtym ubarwieniem i imponującymi rozmiarami. Prawdziwy klejnot dla kolekcjonera.
Aphonopelma chalcodes (ptasznik blond). Ten piękny i niezwykle łagodny ptasznik to ikona amerykańskiego południa. Słynie ze złocistego ubarwienia, spokojnego usposobienia i… długowieczności. Samice potrafią dożyć nawet 30 lat!
Nie zabraknie także mnóstwa innych zwierząt, które zawsze cieszą się ogromną popularnością. Będą to m.in. lotopałanki, bogata oferta gekonów orzęsionych i lamparcich, węże zbożowe i pytony królewskie w przeróżnych barwach.
Informacje dla zwiedzających:
Termin: 6 września (godz. 10:00 – 15:00) i 7 września (godz. 9:00 – 14:00) 2025 roku. Miejsce: ANS Centrum Wykładowo-Dydaktyczne, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 4.
Bilety: online w promocyjnej cenie: https://bilety.io/tBwYx, w dniu wydarzenia – w kasach. Dzieci do 6. roku życia – wstęp wolny.
Wydarzenie to nie tylko możliwość zakupu wyjątkowych zwierząt, ale także okazja do spotkania z doświadczonymi hodowcami i zdobycia specjalistycznej wiedzy. Organizatorzy przypominają, że wcześniejszy zakup biletów online pozwala uniknąć kolejek i gwarantuje niższą cenę wstępu.
(zdjęcia od organizatorów Targów)
KRAMSK. Tragedia w Helenowie Pierwszym. W szambie zginęła matka i jej dwie córki
31 sierpnia w Helenowie Pierwszym doszło do niewyobrażalnej tragedii. W szambie zginęła młoda kobieta i jej dwie córki, w wieku 6 lat i 7 lat. Śledztwo prowadzi Policja pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Koninie. Prawdopodobnie tragedia była skutkiem przestępstwa, a nie nieszczęśliwego wypadku.
KONIN. Ponad 200 tysięcy złotych miesięcznie dla lekarza
KONIN. Pacjenci onkologiczni znów przyjmowani
Wystarczył program jednej z dziennikarek w Polsat News i głupi komentarz jednego z polityków Platformy Obywatelskiej, aby szpital w Koninie znów zaczął przyjmować pacjentów onkologicznych. Coś tu jest mocno chore.
(źródło: X)
KRAJ. Niemal 2 mln Polaków jest zagrożonych skrajnym ubóstwem. Są duże trudności w mierzeniu skali tego zjawiska
Od Redakcji KGI: Ilu mieszkańców powiatu konińskiego jest zagrożonych skrajnym ubóstwem? Jaka jest sytuacja w poszczególnych gminach? Czy administracja publiczna na poziomie lokalnym zainicjuje działania, aby taka rzetelna i całościowa diagnoza powstała?
MATERIAŁ AGENCYJNY
W 2024 roku w Polsce nastąpiło zmniejszenie zasięgu zagrożenia ubóstwem skrajnym o 1,4 pp. – z 6,6 proc. rok wcześniej do 5,2 proc. Jest to jednak mniejszy spadek niż wzrost odnotowany pomiędzy 2022 a 2023 rokiem – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W 2024 roku zwiększył się jednak zasięg zagrożenia ubóstwem relatywnym (do 13,3 proc.) i zmniejszył ubóstwem ustawowym – do poziomu 2,6 proc. Miliony Polaków wciąż nie realizują potrzeb na podstawowym poziomie, co może powodować konsekwencje polityczne i społeczne. Eksperci apelują o wprowadzenie obiektywnych miar ubóstwa, co ma pomóc w jego zwalczaniu.
- Główny Urząd Statystyczny pokazał, że ubóstwo skrajne w Polsce, w porównaniu z 2023 rokiem, spadło z 6,6 proc. do 5,2. To znaczny spadek, ale mimo wszystko nadal niemal 2 mln Polaków ciągle jest zagrożonych ubóstwem skrajnym, czyli nie realizują potrzeb na minimalnym poziomie. To niebezpieczne, bo to rodzi konsekwencje zarówno polityczne, jak i dla polityki społecznej, czyli możliwości pomocy osobom ubogim – mówi agencji Newseria dr hab. Sławomir Kalinowski, profesor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk.
Podstawę wyznaczania granicy zagrożenia ubóstwem skrajnym stanowi minimum egzystencji szacowane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS). Kategoria minimum egzystencji wyznacza bardzo niski poziom zaspokojenia potrzeb. Konsumpcja poniżej tego poziomu utrudnia przeżycie i stanowi zagrożenie dla psychofizycznego rozwoju człowieka.
Jak podkreśla ekspert, odnotowany spadek wskaźnika ubóstwa skrajnego był spowodowany przede wszystkim poprawą sytuacji na rynku pracy i niższego poziomu bezrobocia utrzymującego się na poziomie 5 proc.
PATRIOTYZM. 81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
EDUKACJA SPOŁECZNA. Greenwashing = ekościema
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił czterem spółkom – Allegro Polska, DHL eCommerce Poland, DPD Polska i InPost – zarzuty stosowania greenwashingu, czyli pseudoekologicznego marketingu wprowadzającego konsumentów w błąd co do rzeczywistego wpływu na środowisko świadczonych przez nich usług. Komunikaty takie jak „zielona flota”, „zeroemisyjny” czy „neutralny dla środowiska” opierały się na niepełnych danych lub dotyczyły jedynie fragmentu ich działalności.
,,Zielone hasła nie mogą być pustymi obietnicami. Jeśli firma deklaruje, że działa ekologicznie, musi to potwierdzić faktami, a nie kreatywnym liczeniem emisji CO₂, sprytnymi hasłami malującymi każdy przekaz na zielono czy akcjami, które tylko pozornie wspierają środowisko. Konsument ma prawo wiedzieć, co naprawdę kryje się za jego wyborem i oczekuje uczciwości, a nie ekościemy” – wyjaśnia prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Jak nie dać się złapać na ekościemę?
- Uważaj na zielone, ale puste hasła – uczciwe deklaracje środowiskowe „eko”,„naturalny”, „przyjazny dla środowiska” powinny być poparte konkretnymi danymi. Zwracaj uwagę, czy przedsiębiorca podaje: nazwy materiałów, procentowy udział składników, źródło pochodzenia. Ich brak może świadczyć o greenwashingu.
- Nie kieruj się wyłącznie oprawą graficzną. Kolor zielony, grafiki z liśćmi czy ikony planety często są jedynie elementami estetycznymi sugestywnie wpływającymi na percepcję – nie dowodem na ekologiczność produktu.
- Bądź uważny jak widzisz porównania – hasła typu „bardziej eko niż inne” nie mają wartości, jeśli nie wskazują jasno, do czego konkretnie odnosi się porównanie.
- Włącz lampkę ostrzegawczą – jeśli firma przemilcza fakty. Jeśli przekazy promują wyłącznie pozytywne dane, pomijają istotne kwestie np. emisje z innych obszarów działalności – możesz mieć do czynienia z greenwashingiem.
(źródło: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów)
KONIN. Strażak z Konina bohaterem na urlopie
29 lipca na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 2 w Koninie komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Koninie st. bryg. Tomasz Kruszyński wręczył wyróżnienie st. ogn. Adamowi Przybylakowi za udzielenie pomocy mężczyźnie, u którego doszło do zatrzymania krążenia.
10 lipca Adam Przybylak podczas urlopu wypoczynkowego w Karpaczu zauważył mężczyznę, u którego doszło do nagłego zatrzymania krążenia podczas popularnego
biegu 3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc. Strażak z Konina, mimo że był formalnie poza służbą, niezwłocznie przystąpił do wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, która następnie była kontynuowana przez ratowników Grupy Karkonoskiej GOPR. Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji udało się uratować życie mężczyzny. To pokazuje, że nawet na urlopie strażacy nie przestają być strażakami.
opracowanie: st. kpt. Sebastian Andrzejewski, zdjęcia: JRG Nr 2
GOLINA. Ksenia Szawszyszwili wykonała piosenki Edith Piaf
Na spotkaniu jubileuszowym zorganizowanym z okazji 60-lecia powstania Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Golinie zaśpiewała Ksenia Szawszyszwili. Jej repertuar jest bardzo bogaty. Bliskie są jej piosenki – nazywa je pieśniami – Edith Piaf, wykonywami w oryginale. Śpiewa także piosenki po polsku. Szawszyszwili jest z pochodzenia Gruzinką. Dlatego ma tak oryginalne nazwisko.















