KONIN. Zamachowcy w Sejmie?

IS_DSC03086

Skarbnik miasta Irena Baranowska na sesji budżetowej, 26 stycznia, nową ustawę o finansach publicznych nazwała ,,trochę zamachem” na samorządy. ,,Trochę zamachowcy” nie zostali nazwani z imienia i nazwiska. Ale powszechnie wiadomo, w którym miejscu w Polsce prawo się uchwala.

Wspomniana ustawa nakłada na samorządy większą dyscyplinę finansową. Nie jest jednak krótką smyczą, która nie daje pola manewru. Prezydent Józef Nowicki mówił o racjonalizacji wydatków. I w tym kierunku szły zgłoszone przez niego autopoprawki. Dzięki temu deficyt z planowanych pierwotnie blisko 44 mln zł ma zostać zmniejszony do blisko 16 mln zł. To przede wszystkim zasługa wydłużenia do dwóch lata głównej inwestycji, czyli przebudowy Wiaduktu Briańskiego wraz ze skrzyżowaniami ulic Kleczewska – Fryderyka Chopina.

is_dsc03060

Picture 1 of 32

A to wpłynie negatywnie na finanse publiczne miasta w 2012 roku.

Na wydatki majątkowe ma pójść prawie 51,5 mln zł. Przy tym korzystne jest to, że ponad 22 mln zł to dotacje. Na przykład na wymianę autobusów MZK Konin dostał blisko 13 mln zł.

Wśród inwestycji jest m.in. budowa lokali socjalnych i domków socjalnych (ul. Westerplatte i ul. M. Dąbrowskiej), rewitalizacja budynków mieszkalnych przy ul. Wojska Polskiego, zagospodarowanie terenów nadbrzeżnych – Bulwar Nadwarciański, przebudowa ulicy Poznańskiej.

Ślubowanie złożyły nowe radne: Teresa Kołodziejczak (objęła mandat po zastępcy prezydenta Marku Waszkowiaku) – reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość, oraz Monika Kosińska (wolne miejsce zostało po zastępcy prezydenta Dariuszu Wilczewskim) – Koniński Klub Samorządowy.