NEPAL, BHUTAN. Z Konina do Królestwa Smoka

Nepal, Bhutan

Konińska Gazeta Internetowa jako pierwsza prezentuje zdjęcia z Bhutanu, małego himalajskiego kraju, zrobione przez mieszkańca rejonu konińskiego. Jerzy Jaworski, właściciel Biura Turystyki w Koninie, był na Kongresie Turystycznym w Nepalu. I przy okazji odwiedził Bhutan, kraj, którego granice rocznie przekracza jedynie kilka tysięcy osób i którego lokalna nazwa to Królestwo Smoka.

W Bhutanie niewolnictwo zniesiono dopiero w 1956 roku. A państwo formalnie istnieje od 1971 roku. Jerzy Jaworski był przyjmowany przez ministra gospodarki, który sfinansował pobyt trzech Polaków. A nawet przeszedł z nim na ,,ty”. Rozmowa miała trwać 45 minut. Trwała 3 godziny. A Polacy byli przyjmowani jako przedstawiciele całej Unii Europejskiej. Przy tym Jerzy Jaworski przytoczył kapitalną anegdotę. W Bhutanie obowiązuje zakaz sprzedaży i palenia papierosów. Ale minister papierosy miał. Na pytanie, skąd, szczerze odpowiedział: ,,Z przemytu”.

Bhutan wpuszcza do swego kraju ograniczoną liczbę turystów, ponieważ za najważniejsze uznaje utrzymanie obowiązujących tradycji religijnych i broni się przed cywilizacyjnymi nowinkami. Choć młody król w ostatnich latach uchylił drzwi szerzej. – Wszystkie budynki mieszkalne są podobne do siebie. Warto jednak zobaczyć góry, warownie i klasztory – powiedział Jerzy Jaworski. Miał okazję wjechać busem na wysokość…6 tysięcy metrów. I podziwiać Himalaje.

Nepal to już przemysł turystyczny. Dlatego na Kongresie Turystycznym nie zabrakło premiera kraju. Unię Europejską reprezentowało trzech Polaków, w tym Jerzy Jaworski, i jedna Czeszka. Program był napięty. A wędrówka górskim szlakiem okazała się na tyle trudna, że nogi były jak z waty. Jerzy Jaworski przywiózł nóż gurków, nepalskich żołnierzy, uważanych za najwaleczniejszych na świecie. W Pokharze jest poświęcone im muzeum. W galerii zdjęć można też je zobaczyć.

(Dział ,,Podróże” wspiera Biuro Turystyki JAWORSKI, 62-510 Konin, plac Niepodległości 1, tel. 63 243 80 89, 243 80 91, e-mail: btjaworski.turystyka@konin.home.pl, www.turystykajaworski.com.pl)