PODRÓŻE. Ziemie święte

IS_LIBAN (10)

Jeszcze nikt nie policzył, ile jest religii i wyznań na świecie. Ich różnorodność zdumiewa. Ale jak zauważył Jerzy Jaworski, właściciel Biura Turystyki w Koninie, który był już w prawie 120 krajach, wiara, i to głęboka, jest czymś powszechnym. I dotyczy to nie tylko zwykłych ludzi, ale też królów, władców, szefów państw. Religie mają swoje świątynie, dogmaty, zasady, obrzędy. I ziemie święte. Te chrześcijańskie są przede wszystkim na terenach, na których przeważają wyznawcy islamu i judaizmu.

W ortodoksyjnych krajach islamskich zakazy i nakazy religijne są przestrzegane. Nie jest to jedynie zapis na papierze. Jeżeli nie wolno pić alkoholu, to się nie pije. I daje się do zrozumienia, że Europejczyk też nie może łamać tego zakazu. Jeżeli jest czas modlitwy, to jest. I nikt się nie krępuje czy wstydzi, że trzeba oddać hołd Najwyższemu. – Widziałem, jak kierowca samochodu zatrzymywał się, rozkładał dywanik i modlił się. I minister też. Aż przyjemność było popatrzeć – powiedział Jerzy Jaworski. I podzielił się refleksją, iż w Polsce wiara jest jednak często powierzchowna. A nawet na luzie.

Jerzy Jaworski podczas swoich podróży nie spotkał się z niechęcią tylko dlatego, że przyjechał z chrześcijańskiego kraju. Jednocześnie zaznaczył, że należy przestrzegać zakazów i nakazów obowiązujących w danym kraju. To oznacza szacunek dla zasad i mieszkańców. Inaczej będzie się uznanym za osobę niewychowaną. I raczej niemiło widzianą.

W galerii zdjęcia z Jordanii, Syrii i Libanu.

Syria (Syryjska Republika Arabska). Stolica i największe miasto – Damaszek. Znany był już w czasach Abrahama i często wymieniany w Starym Testamencie. Od 64 r. przed Chrystusem do 33 roku po Chrystusie był miastem rzymskim. W drodze do Damaszku, gdzie zamierzał prześladować chrześcijan, Paweł usłyszał głos zmartwychwstałego Jezusa, a wydarzenie to zupełnie odmieniło jego życie.

Jordania (Jordańskie Królestwo Haszymidzkie). Tutaj, po wschodniej części rzeki Jordan, Chrystus został ochrzczony przez Jana Chrzciciela. Razem z apostołami przeszedł ziemie jordańskie wzdłuż i wszerz. A sama Jordania przez jakiś czas była krajem chrześcijańskim.

Liban (Republika Libańska). Kraj, w którym rozpoczął działalność misyjną św. Paweł.

(Dział ,,Podróże” wspiera Biuro Turystyki JAWORSKI, 62-510 Konin, plac Niepodległości 1, tel. 63 243 80 89, 243 80 91,

e-mail: btjaworski.turystyka@konin.home.pl, www.turystykajaworski.com.pl.

Biuro organizuje wyjazd na uroczystości beatyfikacyjne Ojca Świętego Jana Pawła II. Jest to impreza lotnicza, w dniach 30 kwietnia – 3 maja. W programie znalazło się także zwiedzanie Rzymu)