WIERZBINEK. 101 lat bez internetu

Helena Andryszewska

Helena Andryszewska jest najstarszą mieszkanką gminy Wierzbinek. Przeżyła już 101 lat (urodziła się 11 marca 1910 roku). Konińska Gazeta Internetowa próbowała jej wyjaśnić, że tekst o niej wraz ze zdjęciem będzie w internecie i czym ów internet jest. Nie było łatwo. Ale sędziwa pani zgodziła się, aby znaleźć się w tak zwanej sieci.

Mieszka w Talarkowie, na końcu gminy Wierzbinek, a tym samym na końcu powiatu konińskiego i województwa wielkopolskiego. Jest pod opieką syna Mirosława i synowej Jolanty. W sumie miała czwórkę dzieci. Dochowała się też 8 wnuków, 4 prawnuków. A wszystko wskazuje na to, że doczeka się również praprawnuka.

Życie miała skromne. Pracowała w gospodarstwie i opiekowała się dziećmi. Mąż zmarł w wieku 82 lat, w roku 1986. Dla jubilatki praktycznie cały świat to Talarkowo i gmina Wierzbinek.

Choć ma problemy ze zdrowiem fizycznym i nie może chodzić, to nadal jest z nią kontakt, zna nazwiska polityków i sportowców, pamięta wiele wydarzeń. Recepta na długie życie? Pochodzi z długowiecznej rodziny – siostra przeżyła 95 lat, brat 87. Nigdy się nie poddawała, chociaż problemów nie brakowało. Nie piła alkoholu, nie paliła papierosów. Jadła jedynie niewielkie ilości mięsa, w zamian wybierając warzywa.

Z okazji urodzin jubilatkę odwiedził wójt Paweł Szczepankiewicz. Zjechała się też liczna rodzina. Pani Helena otrzymała tyle życzeń od najbliższych i władz samorządowych, że powinno starczyć na jeszcze długi okres.

(na zdjęciu: 101-latka Helena Andryszewska z synem Mirosławem i synową Jolantą)