RYCHWAŁ. Hańba, opluwanie, Bartczak-reaktywacja

IS_rychwał2

Jan Bartczak, były burmistrz, został przewodniczącym Zarządu Miasta Rychwała (szef samorządu mieszkańców miasta). I na VI sesji Rady Miejskiej pojawił się w nowej roli. Ale nie będzie miał łatwo. Pod jego adresem padło wiele różnych zarzutów. Te najcięższego kalibru wytoczył obecny burmistrz Stefan Dziamara.

Pojedynek na szefa samorządu mieszkańców pokazał, jak bardzo podzielone jest miasto. Aleksander Krzyżanowski, popierany przez burmistrza Stefana Dziamarę, dostał 146 głosów. Jan Barczak 148. 4 głosy były nieważne. Krzyżanowski w emocjonalnym wystąpieniu zarzucił Bartczakowi różne niecne czyny, od tworzenia fikcyjnych stanowisk w urzędzie, po przyprowadzenie ,,piątej zmiany” na wybory. Ten odparował, że wybory organizował urząd, nie został wniesiony żaden protest i że obraża się jego wyborców.

Na sesji ujawniono, że finanse publiczne gminy Rychwał są w bardzo złym stanie. Dlatego burmistrz Stefan Dziamara chce przygotować swoisty bilans zamknięcia starej kadencji i otwarcia nowej. Wstępem do tego było wystąpienie jego i skarbnika gminy Katarzyny Kwiecińskiej. Punktowali, że niektóre inwestycje były nietrafione, źle prognozowano ich koszty, zbyt liczono na dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych, nie podejmowano dyskusji na ważkie tematy, choćby związane z oświatą (burmistrz Stefan Dziamara zapowiedział: Przygotowujemy się dzisiaj do reformy oświaty). Były burmistrz Jan Barczak próbował odpowiedzieć, że Stefan Dziamara znał budżet, a mimo to obiecywał nie wiadomo co, a tym samym wprowadził wyborców w błąd. Ale został usadzony, bowiem przypomniano mu, czym jest punkt ,,Interpelacje i zapytania radnych oraz sołtysów”.

Rada zapoznała się z informacją o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego w roku 2010. Na terenie gminy Rychwał nie było najcięższych przestępstw, na przykład zabójstw czy gwałtów. A już bardzo optymistycznie zabrzmiała informacja, że młodzi ludzie, którzy zniszczyli przystanek (pisaliśmy o tym w Konińskiej Gazecie Internetowej) przyszli z przeprosinami zarówno do …komendanta policji, jak i burmistrza.

Radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia gminy Rychwał do spółki prawa handlowego – Zakład Termicznej Utylizacji Odpadów sp. z o.o. w Koninie oraz uchwały dotyczące zaciągnięcia pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w łącznej wysokości 360 tys. zł, z przeznaczeniem na termomodernizację obiektów oświatowych.

PS. Na sesji padały słowa: hańba, skandal, opluwanie, demontaż państwa itp.