KONIN. Talenty oświatowe i poetyckie

Przedszkole nr 4, I i II Liceum oraz Młodzieżowy Dom Kultury są placówkami nastawionymi na szukanie talentów. Na spotkaniu z udziałem zastępcy prezydenta Konina Dariusza Wilczewskiego, dyrektor konińskiej  Delegatury Kuratorium Oświaty w Poznaniu Elżbiety Świder, radnych, dyrektorów szkół i placówek podległych miastu, a przede wszystkim dzieci i młodzieży szkolnej – 21 marca w sali ratuszowej – mówiono też o talentach poetyckich.

Specjalne tabliczki mówiące o tym, że otrzymująca ją placówka jest nastawiona na szukanie talentów z rąk Elżbiety Świder otrzymali dyrektorzy: Przedszkola nr 4 – Mariola Wasilewska, I Liceum – Jolanta Fabisiak, II Liceum – Sławomir Lorek oraz Młodzieżowego Domu Kultury – Mirosław Grzanka.

W drugiej części Jarosław Sparażyński ogłosił wyniki prac jury konkursów XX Międzypowiatowego Konińskiego Konkursu Poezji Dziecięcej i XIX Międzypowiatowego Konińskiego Konkursu Poetyckiego „Poezja młoda – poezja nowa”. – Pierwszy konkurs odbył się 21 marca 1992 roku – przypomniał Jarosław Sparażyński. – Na konkurs napłynęły 122 wiersze autorstwa 69 poetów z 9 konińskich podstawówek. Rok później zorganizowano podobny konkurs dla młodzieży szkół średnich. Od 1995 roku wydawany jest tomik z nagrodzonymi wierszami. Pierwszy nosił tytuł „Wszystko jest poezja”. Od 1999 rok do dziś tomik drukowany jest w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. Od 2004 roku  ODN stał się również współorganizatorem imprezy. Od roku 2005 patronem konkursu dla młodzieży stał się zmarły w 1999 roku koniński poeta, wieloletni juror i współpracownik konkursu – Bogusław Janiszewski.

Jury XX Międzypowiatowego Konińskiego Konkursu Poezji Dziecięcej – Lech Stefaniak,  Zbigniew Budny i Jarosław Sparażyński stwierdziło, że w kategorii klas I-III  wpłynęło 14 wierszy autorstwa 13 uczniów  z 3 szkół podstawowych (Chlebowo, Tuliszków i SP 6 w Koninie). W kategorii klas IV-VI – 207 wierszy autorstwa 84 uczniów z 27  szkół podstawowych – nr 4, 5, 15 w Koninie, nr 5 w Turku, nr 3 w Słupcy, Ponętowie Górnym, Borysławicach Kościelnych, Chodowie, Krągoli, Kazimierzu Biskupim, Ślesinie, Brudzewie, Dziadowicach, Kleczewie, Grabienicach, Władysławowie, Żychlinie, Strzałkowie, Dąbroszynie, Złotkowie, Chlebowie, Chylinie, Rychwale, Tuliszkowie, Łubiance, Golinie oraz Zespołu Szkół nr 1 w Kłodawie).

Jury postanowiło, że nagrody w kategorii klas I-III otrzymują : Wiktoria Augustyniak i Kasia Piechota (klasa III SP w Chlebowie). Wróżnienia zdobyli: Mateusz Janicki i Jakub Mituta z klasy II  Szkoły Podstawowej w Chlebowie oraz Jagoda Karpińska z klasy II Szkoły Podstawowej nr 6 w Koninie. Nagrody kategorii klas IV-VI otrzymały: Wiktoria Jabłońska z klasy V  Szkoły Podstawowej w Golinie i  Oliwia Szurgot z klasy V Szkoły Podstawowej w Ponętowie Górnym.

Wyróżnienia: Małgorzata Sobczyńska z klasy IV Szkoły Podstawowej w Chodowie, Patrycja Dziatkiewicz z klasy VI Szkoły Podstawowej w Ślesinie, Martyna Pietrowicz z klasy V Szkoły Podstawowej nr 3 w Słupcy, Natalia Cegielska z klasy V Szkoły Podstawowej w Rychwale, Klaudia Urbanowska z klasy VI Szkoły Podstawowej nr 4 w Koninie, Dominika Joanna Jesiołowska z klasy VI Szkoły Podstawowej nr 4 w Koninie i Monika Grzybulska z klasy V Szkoły Podstawowej w Golinie.

Jury  XIX Miedzypowiatowego Konińskiego Konkursu Poetyckiego im Bogusława Janiszewskiego „Poezja młoda – poezja nowa” w składzie: Lech Stefaniak, Zbigniew Budny i Jarosław Sparażyński stwierdziło, że na konkurs napłynęło: w kategorii gimnazjów  – 102 wiersze w  37 zestawach  z 14 gimnazjów (nr  1, 5, 6, 7 w Koninie, Kleczewie, Skulsku, Przykonie, Tuliszkowie,  Boguszycach, Kramsku, Babiaku, Ślesinie, Słodkowie, Golinie). Zaś w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – 54 wiersze w 18 zestawach z 6  szkół ponadgimnazjalnych (II Liceum w Koninie, I Liceum w Koninie, Liceum Ogólnokształcące w  Kole, Liceum Ogólnokształcące w Słupcy, Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie, Zespół Szkół Plastycznych w Kole).

Nagrody zdobyły: Aleksandra Kadrzyńska – godło „Safona” (Gimnazjum w Przykonie), Katarzyna Szkudlarek – godło „Ja” (Gimnazjum w Kramsku) i Marta Płocharczyk- godło „Marcia” (Gimnazjum w Golinie). Wyróżnienia otrzymali: Olga Hajdrych – godło „Marry” (Gimnazjum w Kleczewie), Adrianna Galińska – godło „nodrama” (Gimnazjum nr 5 w Koninie) i Ernest Wasilewski – godło „Enter” (Gimnazjum nr 5 w Koninie).
Nagrody w kategorii szkół ponadgimnazjalnych otrzymali: Tomasz Nierychły – godło „enty”  (II Liceum w Koninie), Jolanta Nawrot – godło „Zapisana” (LO w Słupcy) i Nadia Pietrzak – godło „Szpilka” (II Liceum w Koninie). Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Pawlikowska – godło „Szpilka” (II Liceum w Koninie),  Alicja Ignaczak – godło „S.I.C.” (Zespół Szkół Plastycznych w Kole) i Jakub Wasilewski – godło „KK” (LO w Kole). Nagroda  im. Bogusława Janiszewskiego trafiła do Doroty Michalak – godło „Venecja” (II Liceum w Koninie).

Z okazji Konkursu wydano tomik poetycki pt.: „… niech ze mną za raz me rymy nie giną…” z wierszami nagrodzonych i wyróżnionych poetów. Tytuł tomiku zaczerpnięto z wiersza „Ku muzom” Jana Kochanowskiego. Nagrody rzeczowe (książki) dla laureatów ufundowali: Wielkopolskie Kuratorium Oświaty, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Koninie i Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie. Zdobywcy wyróżnień zostali uhonorowani drukiem w tomiku wydanym z okazji konkursu.

(źródło: Urząd Miejski w Koninie)

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA