KONIN. Pierścień Prymasa Wyszyńskiego sprzedano w lombardzie?

obraz

Właściciela lombardu z Konina zatrzymali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Mężczyzna jest podejrzany o zakup skradzionego pierścienia Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Do kradzieży doszło w lutym br. w katedrze gnieźnieńskiej. Zatrzymanemu mężczyźnie grozi kara do 5 lat więzienia.

Policjanci z KWP w Poznaniu zatrzymali dzisiaj rano 65-letniego właściciela lombardu z Konina. Mężczyzna jest podejrzany o to, że kupił od złodziei skradziony pierścień Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Istnieje przypuszczenie, że pierścień mógł zostać bezpowrotnie zniszczony. Zatrzymany 65-latek został przewieziony do prokuratury w Gnieźnie. Za paserstwo grozi mu kara do 5 lat więzienia.

Do kradzieży pierścienia doszło w lutym tego roku.  Policjanci z Gniezna zostali poinformowani, że z wystawy znajdującej się w katedrze  gnieźnieńskiej został skradziony pierścień należący do Prymasa Tysiąclecia – Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pierścień był wykonany ze srebra, pozłacany na całej powierzchni. Na pierścieniu umieszczony był wizerunek Matki Boskiej w otoczeniu kilku kamieni szlachetnych.

Pierścień Prymasa Wyszyńskiego był jednym z eksponatów wystawy znajdującej się wewnątrz katedry. Eksponaty były umieszczone w specjalnej gablocie. Ustalono, że do kradzieży doszło w niedzielę 6 lutego. Sprawca włamał się do gabloty dopasowanym kluczem.

24 marca br. policjanci ze specjalnej grupy poszukiwawczej natrafili na trop złodziei w okolicach Tczewa w województwie pomorskim. Ustalili, że zameldowali się oni w hotelu w miejscowości Pelplin. W tym obiekcie doszło do zatrzymania trzech osób, wśród których był Mieczysław W i Barbara R. Podczas przeszukania pokoju hotelowego i samochodu, którym dysponowali, policjanci znaleźli klucze, wytrychy i inne urządzenia służące do włamań.

(źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu)