GOLINA (WILCZYN, BIENISZEW, ŻYCHLIN, GOSŁAWICE). 45 dni, 3 rajdy, 108 uczestników, 107 kilometrów

IS_Rajd do Żychlina

Od siedmiu lat w Golinie odbywają się Rodzinne Rajdy Rowerowe. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 17 kwietnia wiosenną jazdą do Bieniszewa. Wśród 61 uczestników znalazło się 8 osób z Wilczyna. Ich obecność była rewizytą, za udział w zeszłorocznym rajdzie Wilczyn-Powidz-Wilczyn.

Dobra pogoda sprzyjała spotkaniu i rozmowie u podnóża Góry Sowiej. Uczestnicy dowiedzieli się o działającym Stowarzyszeniu „Rowerowy Wilczyn”. Być może w Golinie utworzone zostanie podobne, pod istniejącą od siedmiu lat nazwą „Rodzinne Rajdy Rowerowe w Golinie”.

Drugi rajd i pobyt w Żychlinie, 7 maja, należał do bardzo udanych. 22 uczestników miało okazję poznać historię miejscowości oraz najciekawsze budowle: kościół parafialny, lapidarium, mauzoleum Bronikowskich oraz park i pałac, w którym w roku 1829 gościł Fryderyk Chopin. Z okazji Roku Chopinowskiego Pałac Bronikowskich odnowiono, a na placu przy wjeździe znajduje się pomnik-ławeczka, na której siedzi młody Chopin. Droga powrotna prowadziła przez Stare Miasto, Rumin, Sławsk, Węglew, cały czas przy pięknej, słonecznej pogodzie.

W trzecim rajdzie, 21 maja do Gosławic, jechało 24 uczestników. Pobyt rozpoczęto od kościoła św. Andrzeja Apostoła. Potem przyszedł czas na Muzeum Okręgowe. Dzięki oprowadzającej pani przewodnik poznano nowe ekspozycje w Spichlerzu oraz niektóre wystawy stałe w Zamku. Duże wrażenie zrobił słoń leśny, który został odtworzony w skali 1:1. Jego wymiary oraz ciężar były przyczyną jego śmierci – wszedł na bagna, które go pochłonęły. Kości przeleżały około 2 milionów lat i zostały wydobyte przez górników Kopalni ,,Konin”.

Najbliższe rajdy: do Lichenia 4 czerwca oraz do Lądu 19 czerwca.


(nadesłał: Dom Kultury w Golinie)