SANKTUARIUM W LICHENIU. IV Ogólnopolski Zlot Orkiestr i Chórów

SONY DSC

173 chóry i orkiestry, w których jest 5 184 muzyków, zaprezentuje się dzisiaj na IV Ogólnopolskim Zlocie Orkiestr i Chórów, w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. Punktem kulminacyjnym będzie dwugodzinny koncert na schodach bazyliki, który rozpocznie się o godz. 17.00. W repertuarze znajdą się m.in. Polski hymn narodowy, Rota, Romanza (Chopina), Wysoka katedra (Rundla), Hymn Watykanu i Laudate Dominum (Gounoda), Mazurek 3 Maja (opr. Stanisławski) i ukochana przez Jana Pawła II Barka.
Tego rodzaju spotkanie odbywa się co dwa lata i gromadzi głównie zespoły zrzeszone w Polskim Związku Chórów i Orkiestr. Zamysłem organizatorów jest oddanie hołdu Papieżowi Janowi Pawłowi II, który był wielkim zwolennikiem amatorskiego ruchu muzycznego. Pierwszy Zlot odbył się w 2005 r., krótko po śmierci Papieża Polaka. Tegoroczny wypada w niecały miesiąc po wyniesieniu Jana Pawła II na ołtarze.
W południe muzycy wezmą udział w uroczystej mszy św. w głównej nawie bazyliki. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnią chóry i orkiestry – uczestnicy Zlotu.
Organizatorami Zlotu są Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych w Warszawie oraz Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu.
Także dzisiaj, o godzinie 20.00, przy dzwonnicy z trzema dzwonami, rozpocznie się koncert ,,Piwnicy św. Norberta” z Krakowa. To jeden z elementów XIX Krajowej Pielgrzymki Sołtysów i Środowiska Wiejskich.

Głównym punktem tej pielgrzymki będzie niedzielna msza św., której przed Cudownym Obrazem będzie przewodniczył ks. Wiesław Alojzy Mering – biskup ordynariusz diecezji włocławskiej. W Eucharystii udział weźmie prezydent RP Bronisław Komorowski.

Po sumie uczestnicy pielgrzymki złożą kwiaty na grobie biskupa Romana Andrzejewskiego, który był krajowym duszpasterze rolników i wielokrotnie uczestniczył w spotkaniu mieszkańców wsi w licheńskim sanktuarium.

(źródło: Sanktuarium Maryjne w Licheniu)

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA