KONIN. Centrum Kultury i Sztuki zaprasza

Imprezy organizowane i współorganizowane przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, ul. Okólna 47a. Do 4 czerwca – wystawa malarstwa Izy Kostiukow „Zapamiętane”. Miejsce: Galeria CKiS „Wieża Ciśnień”.

9 czerwca – NAMIOT SZTUKI – akcja plastyczna. Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki – Okólna 47a

***

10 czerwca – Dzień Animatora Kultury

Celem Konkursu o Statuetkę „Kariatyda” jest uhonorowanie wyróżniających się animatorów kultury oraz osób tworzących i wspierających kulturę na terenie subregionu konińskiego (Konin oraz powiaty: koniński, kolski, turecki, słupecki). Statuetka przyznawana jest przez Kapitułę Konkursu w pięciu kategoriach: twórca, animator kultury, mecenas kultury – sponsor, samorząd lokalny oraz nova.

Miejsce: CKiS, godz. 18.00

***

16 czerwca - wernisaż malarstwa Pauliny Płacheckiej „Left handed triangle”

Wystawa do 8 lipca.

Miejsce: Galeria CKiS „Wieża Ciśnień”, godz. 18.00

***

***************************************************************************

16-19 czerwca – 57. OKFA – Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych Imienia Profesora Henryka Kluby

Organizatorzy: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Federacja Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce

Współorganizator i miejsce Konkursu: DK Oskard

Szczegóły: www.okfa.ckis.konin.pl

Na kilkanaście godzin projekcji starannie wyselekcjonowanych produkcji niezależnych, spotkanie z Krzysztofem Majchrzakiem, recital Edyty Geppert oraz wystawy plakatu zaprasza Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, bowiem w dniach 16-19 czerwca w Domu Kultury Oskard odbywać się będzie najstarszy w Polsce festiwal poświęcony niezależnej sztuce filmowej.

OKFA to wyjątkowe wydarzenie o wieloletniej tradycji – pierwsze edycje realizowano w wielu polskich miastach, w latach 90. konkurs zagościł w Koninie i do dziś w nim pozostał (w tym roku dwudziesta edycja w Koninie). Festiwal promuje i popularyzuje kino niezależne, integruje uczestników bez względu na wiek i dorobek filmowy. Twórcy amatorzy oraz studenci szkół filmowych powalczą o Grand Prix, które przyzna profesjonalne Jury w składzie: Krzysztof Majchrzak – wybitny aktor filmowy i teatralny, prof. dr hab. Stefan Czyżewski – operator obrazu filmowego, wykładowca, prorektor PWSFTViT w Łodzi, Andrzej Kołodyński – doktor filmologii, krytyk filmowy, od 1994 r. redaktor naczelny miesięcznika „Kino”, autor, redaktor i tłumacz książek o filmie oraz Stanisław Puls – członek Zarządu Światowej Unii Filmu Niezależnego UNICA.

Wszystkim, którzy zechcą uczestniczyć w festiwalu proponujemy:

- projekcje konkursowe – starannie wyselekcjonowanych dokumentów, animacji i fabuł,

z nadesłanych 183 obrazów Komisja Kwalifikacyjna (Hanna Kubacka-Kujawińska, dr Wojciech Otto, Andrzej Moś) obradująca w dniach 23-24 maja, wyłoniła 50 konkursowych prac. Szczególnie wysoki poziom reprezentują filmy animowane charakteryzujące się  pomysłowością, różnorodnością wykorzystanych technik oraz szerokim wachlarzem tematów. Na uwagę zasługuje również twórczość dokumentalistów, którzy potrafili dostrzec i zarejestrować w przystępnej formie dokonujące się zmiany w polskim życiu społecznym oraz rodzimym obyczaju i mentalności rodaków, oraz znaleźć w swoim otoczeniu ciekawe postaci.

Na projekcje – WSTĘP WOLNY.

- otwarte omówienia filmów przez profesjonalne Jury (wstęp wolny)

- spotkanie z wybitnym aktorem Krzysztofem Majchrzakiem, gościem specjalnym 57. OKFA oraz projekcja filmu „Historia kina w Popielawach - wstęp wolny

Artysta podczas festiwalu wystąpi w potrójnej roli: jako juror, bohater wieczoru, podczas którego będziecie mieli Państwo możliwość zetknąć się z tą nietuzinkową postacią polskiego kina oraz – dodatkowo – jako muzyk. Wieczór otworzy projekcja filmu Jana Jakuba Kolskiego „Historia kina w Popielawach”, za rolę w którym aktor otrzymał w 1998 r. nagrodę na festiwalu w Gdyni. Po seansie spotkanie z publicznością, a biorąc pod uwagę zarówno dorobek artystyczny, jak i osobowość naszego gościa z pewnością będzie to niezwykle treściwe oraz emocjonujące wydarzenie. Nie zabraknie też akcentu muzycznego (aktor ma solidne muzyczne wykształcenie i wciąż koncertuje ze swoim zespołem A-2), albowiem Krzysztof Majchrzak przygotował dla konińskiej publiczności niespodziankę…

- recital wybitnej artystki Edyty Geppert - bilet: 40 zł do nabycia w DK Oskard,

Edyta Geppert to artystka, której nie trzeba przedstawiać. Żaden anons nie odda hipnotycznego wokalu, niekwestionowanego talentu, wirtuozerskich interpretacji. Edyta Geppert to klasa sama dla siebie, marka gwarantująca profesjonalizm. Edyta Geppert to nazwisko, któremu historia polskiej muzyki rozrywkowej zawdzięcza swoje najszlachetniejsze oblicze.

- rozstrzygnięcie konkursu na recenzję filmową i plakat 57. OKFA - poznamy laureatów dwóch konkursów poprzedzających festiwal.

Konkursowi towarzyszą wyjątkowe wystawy:

-„Cinema strangers” (Filmowi nieznajomi) – wystawa przewrotowych plakatów autorstwa Łukasza Schmidta, ukazujących znane dzieła kinematografii w nowym, czasem absurdalnym świetle. Całość ujęta w nietypowej i niespotykanej formie.

- wystawa „Plakat. Kino światowe w grafice polskiej” ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie,

- pokonkursowa wystawa plakatu 57. OKFA.

Szczegóły, program: www.okfa.ckis.konin.pl

Organizatorzy: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Federacja Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce

Współorganizator i miejsce Konkursu: DK „Oskard”.

Patronat artystyczny: PWSFTViT w Łodzi.

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miejski w Koninie, Powiat Koniński.

Sponsorzy: Artservis, GoldKram – wrób i sprzedaż biżuterii, Gościniec Stary Koń, INEA, hotel „Konin”.

Partnerzy: Konińska Fundacja Kultury, MBP w Koninie, WBPiCAK w Poznaniu, Filmowe Południe – portal filmu niezależnego.

PROGRAM

57. OKFA – OGÓLNOPOLSKI KONKURS FILMÓW NIEZALEŻNYCH IM. PROF. HENRYKA KLUBY

DK Oskard, 16-19 czerwca 2011 r.

16 czerwca (czwartek)

11.00 -14.00, 15.00-18.00 – projekcje konkursowe i omówienia

17 czerwca (piątek)

9.30-13.30 – projekcje konkursowe

13.30 – rozstrzygnięcie konkursu na recenzję filmową i plakat 57. OKFA

15.00-18.00 – projekcje konkursowe i omówienia

19.00 – projekcja filmu „Historia kina w Popielawach” i spotkanie z gościem OKFA – Krzysztofem Majchrzakiem (wstęp wolny)

18 czerwca (sobota)

9:30-13:00 – projekcje konkursowe, omówienia

19:00 – recital Edyty Geppert (bilet 40 zł do nabycia w DK Oskard)

19 czerwca (niedziela)

11:00 – uroczysta gala filmowców

***

***************************************************************************

18 czerwca - koncert charytatywny dla Igi „Sławek Pilarski Solo”

http://igunia.reglewski.com

Miejsce: Galeria CKiS „Wieża Ciśnień”, godz. 19.00

***

21 czerwcaspotkanie z dr. Romanem Bromboszczem prezentujące książkę „Estetyka zakłóceń”

Praca naukowa „Estetyka zakłóceń” autorstwa Romana Bromboszcza przedstawia XX-wieczną i XXI-wieczną awangardę i kontrkulturę, ogniskując rozważania wokół kategorii zakłócenia, czyli inaczej szumu. Autor podejmuje się zagadnień związanych z literaturą, sztuką wizualną oraz z muzyką. Wśród omawianych zjawisk są poezja konkretna, poezja dźwiękowa, muzyka konkretna, kolaż, net art, film strukturalny i inne.

„Autor poddaje refleksji dzieła stawiające poważny opór próbom interpretacji. Wkracza w sferę zagadnień dotyczących współczesnych zjawisk artystycznych określanych mianem awangardy i neoawangardy. Jego refleksja obejmuje wielorakie, różnotworzywowe i różnomedialne formy sztuki eksperymentalnej, alternatywnej i progresywnej. W polu badania pojawiają się dzieła Samuela Becketta, Johna Cage’a, Bruce’a Connera, Raymonda Federmana, Hollisa Framptona, Raula Hausmanna, Jodi, Józefa Robakowskiego, Kurta Schwittersa.” (Ryszard W. Kluszczyński)

Wypowiedzi na temat książki towarzyszyć będzie prezentacja całości lub fragmentów omawianych w książce dzieł sztuki.

Miejsce: Galeria CKiS „Wieża Ciśnień”, godz. 17.00

***

27-30 czerwca – Wielkopolskie Warsztaty Teatralne dla  instruktorów teatrów amatorskich i nauczycieli „MASKA – TEATR – ŻYCIE”

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

Miejsce: Ośrodek Wczasowo-Wypoczynkowy „Delfin” w Półwiosku Starym.

Prowadzący: Jarosław Paczkowski – aktor, mim, szczudlarz, reżyser, instruktor teatralny. Prowadził warsztaty teatralne w Polsce i Niemczech, głównie w Bremie, Friedrichshafen i Heidelbergu, we Wrocławiu m.in. dla uniwersyteckiego Stowarzyszenia Salto przy Teatrze Polskim oraz dla teatru filologii germańskiej. Współpracował z Theater und Spielberatung Baden – Würtenberg e.v. w Heidelbergu. Prowadził też zajęcia w Kolleg für Dramatische Kunst – Studio 13 – Theaterinstitut w Bremie. Współpracował z Ośrodkiem Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych we Wrocławiu. Od kilku lat prowadzi zajęcia teatralne w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury oraz warsztaty artystyczne dla studentów i nauczycieli w Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu. Związany z Teatrem na Bruku. W 1993 r. założył własny Teatr TE O KA, z którym występował na wielu festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą. Jest autorem scenariuszy i reżyserem wszystkich spektakli tego teatru, wcielającego ideę poszukiwania własnego języka teatralnego, pracy nad kształtowaniem i rozwijaniem techniki aktorskiej oraz nad elementarną dla teatru relacją aktor – widz. Od początku swej działalności grupa realizuje koncepcję „Małych miasteczek”, odwiedzając miejscowości, do których teatr nigdy nie dotarł lub przestał docierać. Występuje na scenach teatralnych, placach, ulicach, parkach.

Zarys programu:

  • teoretyczne wprowadzenie do zagadnienia: maska i jej znaczenie w kulturze,
  • rozgrzewka,
  • plastyka ciała,
  • deformacja ruchu scenicznego,
  • budowanie struktur przedstawienia,
  • gra aktora w masce,
  • świadomość maski,
  • praca z maską przed lustrem,
  • praktyczne zajęcia z budowy masek.

Ten autorski warsztat zakłada ponadto praktyczną pracę w dwóch grupach, do których zostaną przyporządkowani uczestnicy. Każda z nich zrealizuje inny wariant tematu – budowa maski. Jedna grupa wykona gipsowe odlewy (w tym wykonanie masek z twarzy), druga przygotuje rzeźby w styropianie jako bazę do wykonania masek. Praca w grupach zakończy się prezentacją i jej analizą.

Kartę zgłoszenia prosimy przesłać na adres: Centrum Kultury i Sztuki, ul. Okólna 47 a, 62-510 Konin, do dnia 20 czerwca.

Opłata za warsztaty wynosi 300 zł od osoby, a obejmuje zakwaterowanie (3 noclegi) i pełne wyżywienie. Koszty merytoryczne pokrywa Organizator. Dojazd na koszt własny lub instytucji delegujących.

szczegóły: www.ckis.konin.pl

Informacji udziela Paulina Pachulska – instruktor ds. teatru, tel./fax (63) 243 63 50/51, e-mail: p.pachulska@ckis.konin.pl

***

Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, ul. Okólna 47a, 62-510 Konin, tel./fax (63) 243 63 50, 243 63 51, www.ckis.konin.pl, ckis@ckis.konin.pl

Galeria CKiS “Wieża Ciśnień”, ul. Kolejowa 1a, 62-510 Konin, Tel. (63) 242 42 12, r.brzecki@ckis.konin.pl