DNI KAZIMIERZA BISKUPIEGO. Enej na lotnisku, czyli odlot z muzycznym akwarium

IS_572


Kilka tysięcy osób bawiło się na koncercie grupy Enej – pierwszego laureata polskiej edycji programu ,,Must Be The Music” – który zorganizowano podczas Dni Kazimierza Biskupiego na miejscowym lotnisku. Poziom muzycznej energii był wysoki, co udzieliło się także publiczności. Teksty przebijały się słabo. I może dobrze (To co wiem,/I to czego nie wiem,/Przynoszę Ci,/Bo chcę być Twoim chlebem./Zjadaj mnie/Ze smakiem każdego dnia!).

is_516

Picture 1 of 89

,,Zespół Enej powstał w 2002 roku w Olsztynie. Z racji ukraińskich korzeni niektórych członków zespołu, jego początkowe fascynacje związane były właśnie z kulturą Ukraińską.

Przez pierwsze trzy lata w zespole dochodziło do wielu zmian personalnych. Właściwą działalność Enej rozpoczął w roku 2005. Po latach poszukiwań zespół odnalazł swój kierunek muzyczny- energetyczny rock z dokładką folku, dolewką reggae, całość okraszona niebanalną nutą wschodniego akordeonu przeplatanego dźwiękami szeroko rozbudowanej sekcji dętej.

W 2007 roku Enej nagrał oficjalny hymn jednych z największych juwenaliów w Polsce, czyli olsztyńskiej Kortowiady. W roku 2008 zespół nagrał swoją debiutancką płytę „Ulice”. Dwa lata później, 12 listopada 2010 roku, ukazał się drugi album zatytułowany „Folkorabel” pod oficjalnym patronatem Polskiego Radia Jedynka. Singiel promujący płytę- „Pan Babilon”, znalazł się w propozycjach do listy przebojów radiowej Trójki.

W roku 2010 Enej wziął udział w eliminacjach do XVI przystanku Woodstock. Jury spośród 700-set zgłoszonych zespołów wybrało 5-ciu laureatów, wśród których znalazł się właśnie zespół Enej. Koncert na Przystanku Woodstock przed półmilionową widownią okazał się ogromnym sukcesem i zaowocował występami podczas finału WOŚP w Warszawie – jeden z nich miał miejsce w studiu TVP 2, natomiast drugi pod Pałacem Kultury.

Jednakże przełomowym momentem w karierze zespołu okazał się udział w programie „Must be the Music – Tylko Muzyka” w telewizji Polsat. Prezentując na scenie własne utwory, zespół Enej zyskał zarówno przychylność jurorów, jak i sympatię widzów, i został zwycięzcą pierwszej polskiej edycji programu. Każdy odcinek programu miał 4 milionową widownię. W nagrodę zespół wystąpił na festiwalu Sopot Top-Trendy 2011. Poza zaprezentowaniem własnego utworu, Enej miał również zaszczyt wystąpić wspólnie z legendą polskiego rocka – Korą.

W 2011 zespół enej został zaproszony na jeden z najbardziej prestiżowych festiwali w Europie- Heineken Opener Festiwal, oraz na swój pierwszy koncert w Londynie.

Utwór „Radio Hello” z płyty Folkorabel stał się prawdziwym zjawiskiem, ponieważ był grany w playliście przez prawie wszystkie ogólnopolskie rozgłośnie radiowe, w tym: Radio Zet, Jedynka, RMF-FM, Czwórka, AntyRadio, Eska.

Obecny skład zespołu:

Piotr (Lolek) Sołoducha – vocal, akordeon

Mirosław (Mynio) Ortyński – gitara basowa

Paweł (Bolek) Sołoducha – perkusja

Jacek Grygorowicz – gitara elektryczna

Grzesiek Łapiński- saksofon

Kuba (Czaplay) Czaplejewicz- puzon

Łukasz Przyborowski- trąbka”

(ze strony internetowej zespołu)

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA