GOLINA. Noc Świętojańska z muzyką świata

noc11107

Koncerty kapeli podwórkowej, zespołu chóru Pieśni i Tańca Konin oraz Trio Taklamakan – taki charakter miała Golińska Noc Świętojańska. Impreza obwieszczająca nadejście lata odbyła się w niedzielę, 26 czerwca, w parku przed zabytkowym pałacem. Do konkursu wianków zgłoszono 13 prac. I miejsce przyznano Kazimierze Mokrzan.

Golińska Noc Świętojańska jest imprezą o długoletniej tradycji. Po raz pierwszy odbyła się w latach 80-tych i gromadziła wszystkich mieszkańców nad brzegami Jeziora Głodowskiego. Propagowała tradycję Nocy Świętojańskiej, a z biegiem lat przybierała inne formy. Obecnie impreza odbywa się w Parku Miejskim w Golinie i jest minifestiwalem folkowym. W dobie wspólnej Europy, prezentując muzykę z różnych części świata przybliża obce, nieznane kultury i narody mieszkańcom gminy. Organizatorzy wierzą, że poznanie tego, co nieznane zbliży do Europy i zbuduje mosty dla lepszej przyszłości wszystkich.

Program artystyczny imprezy był bogaty. Zaprezentował się zespół Senior działający przy DK w Golinie, Chór Pieśni i Tańca Konin, Kapela Podwórkowa „Goliniaki Kracaki”. Gwiazdą wieczoru był zespół Trio Taklamakan. Zagrał muzykę, którą można określić mianem: „folkowym nurtem muzyki klasycznej”. Przedstawili oni repertuar pt.: ,,Tańce nieoczywiste”. Był to program, który nadaje się na różne okazje i trafia w różne gusta muzyczne. Tanga, walce, muzyka klezmerska i czardasze, w kipiącym pozytywną energią, wirtuozowskim wykonaniu, znalazła wielkie uznanie u wszystkich, dla których muzyka jest czymś więcej niż tylko „dźwiękową tapetą” lub wybijaniem rytmu do tańca.

Podczas Nocy Świętojańskiej nie mogło zabraknąć tradycyjnych wianków. Do konkursy zgłoszono 13 wianków. Jury w składzie Ewa Wendt, Teresa Ewa Rożek, Lucyna Lenard-Woźniak przyznało: I miejsce – Kazimierze Mokrzan, II – Justynie Merdzińskiej, III – Patrycji Merdzińskiej. Wyróżnienia otrzymali: Mateusz Mielczarek, Weronika Dobrzyńska, Agnieszka Jakubowska, Natalia Tomczak, Wioletta Jakubowska, Alan Tomczak, Weronika Mielczarek, Sara Bodzianowska, Zofia Mielczarek, Aleksandra Masłowska.

Do późnych godzin nocnych trwała zabawa z DJ-em. Sponsorem tytularnym Golińskiej Nocy Świętojańskiej było firma Avrio Media – dostawca gazu.

(nadesłał: Dom Kultury w Golinie)

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA