STARE MIASTO, MITTENWALDE, RZGÓW. Obóz przetrwania

IS_Obóz MDP 2011 422

Międzynarodowy Obóz Przetrwania Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu gmin Stare Miasto, Rzgów i Mittenwalde (Niemcy) spotkał się z dużym uznaniem uczestników. Najważniejszym celem było poznanie kultury i języków narodowych obu krajów oraz form działalności straży pożarnych. Czterodniowy obóz na terenie kompleksu leśnego Natura 2000 w miejscowości Modła (gmina Rzgów) zorganizowali: Komisja ds. Młodzieży przy Zarządzie Oddziału Gminnego OSP RP w Starym Mieście oraz Zarząd Oddziału Gminnego OSP RP w Rzgowie.

Cele udało się zrealizować poprzez zabawy integracyjne, wspólne przygotowanie obozowiska, zajęcia sportowo-pożarnicze, szkolenie przedmedyczne, udział w pokazie ratownictwa drogowego oraz szkolenie przetrwania w trudnych warunkach leśnych.

Uczestnicy podzieleni byli na grupy oraz namioty. Razem wykonywali totemy przed namiotami oraz uczestniczyli w grach i zabawach, m.in. nauce strzelania z paintbola czy wspólnych zabawach na dmuchańcach. Poza tym wspólnie pełnili warty, również w nocy.

Największym zainteresowaniem cieszył się pokaz ratownitwa. Podczas tak zwanego wypadku masowego w działaniach uczestniczyli ratownicy z PSP Konin, OSP Chorzeń – Konin i Stare Miasto. Autobus do pokazu udostępnił nieodpłatnie PKS Konin.

Wszyscy uczestnicy obowiązkowo wzięli udział w chrzcie obozowym, podczas którego musieli przejść próbę wody, ziemi, odwagi i zjeść specjalnie przygotowaną miksturę. Na koniec byli przez komendanta obozu mianowani na pełnoprawnych uczestników obozu. Tej próbie poddali się również niektórzy opiekunowie.

Każdy mógł spróbować działania ręcznej pompy z początku ubiegłego stulecia i porównać ją ze współczesną techniką.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa i pamiątkowe butony.

Obóz mógł się odbyć dzięki współfinansowaniu Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży za pośrednictwem Jednostki Centralnej przy ZG OSP RP w Warszawie (wniosek napisała OSP Stare Miasto) oraz wsparciu Urzędów Gmin ze Starego Miasta, Rzgowa i innych sponsorów.

Andrzej Piaskowski

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA