GOLINA. Niesforne Miziołki i współczesny Kopciuszek

IS_Janna  Olech 2011 028

Projekt ,,Z książką na Ty”, organizowany cyklicznie podczas Światowego Tygodnia Książki, jest akcją promującą czytelnictwo, która wpisała się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych Biblioteki Publicznej w Golinie. Realizowany jest wspólnie ze szkołami z terenu gminy Golina. To właśnie w placówkach oświatowych odbywają się spotkania z autorami, których utwory cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem młodych czytelników i uznaniem krytyki literackiej. Gościli w nich już m.in.: Wanda Chotomska, Ewa Chotomska, Marcin Pałasz, Paweł Beręsewicz, Izabella Klebańska, Eliza Piotrkowska, Agnieszka Frączek i Grzegorz Gortat, Barbara Kosmowska, Anna Onichimowska, Grzegorz Kasdepke i Joanna Papuzińska. W tym roku na zaproszenie dyrektor książnicy Żanetty Matlewskiej do Goliny przyjechali: Joanna Olech i Michał Rusinek.

21 września uczniowie klas II ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego mieli niebywałą okazję, by porozmawiać osobiście z Joanna Olech autorką ogromnie lubianej przez dzieci „Dynastii Miziołków”, za którą w 1995 r. zdobyła wyróżnienie w konkursie na Dziecięcy Bestseller Roku oraz Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Pisarka przygotowała dla dzieci krótkie konkursy, związane z jej książkami. Maluchy m.in. wzięły udział w quizie, podczas którego wykazały się doskonałą znajomością treści Miziołków. Na wszystkie pytania odpowiadały bezbłędnie, uzupełniały także brakujące elementy ilustracji, za co zostały nagrodzone cukierkami. Publiczność wybrała dwóch najbardziej podobnych do Miziołka chłopców, którzy otrzymali od autorki książki. Joanna Olech nawiązała bardzo ciepły i serdeczny kontakt z uczniami. Opowiadała, jak została pisarką. Przypomniała, że autorem może zostać każdy, niezależnie od kwalifikacji i wykonywanego zawodu. Zachęcała do twórczych prób oraz udziału w konkursach literackich.

22 września Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Golinie odwiedził Michał Rusinek – pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, literaturoznawca, tłumacz, autor książek nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Gość przybliżył młodzieży specyfikę zawodu tłumacza, swoją drogę literacką oraz pracę w roli asystenta Wisławy Szymborskiej. Golińscy gimnazjaliści mieli okazję wysłuchać fragmentów tekstów literackich w interpretacji Michała Rusinka. Z dużym zainteresowaniem uczniów spotkał się wykład dotyczący historii retoryki.

Pamiątką dla uczestników spotkań były dedykacje w książkach Joanny Olech i Michała Rusinka, które można było kupić na wcześniej zorganizowanych kiermaszach.

Serdecznie dziękujemy Jolancie Kruckiej – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego wGolinie, Janowi Kasprzakowi – dyrektorowi Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Golinie, pracownikom i uczniom placówek za zaangażowanie oraz czas poświęcony na pomoc przy organizowaniu spotkań autorskich.

Karolina Kasprzak

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA