RYCHWAŁ (KUCHARY KOŚCIELNE). Od Mieszka I do Świętego Mikołaja

IMG_0753

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kucharach Kościelnych obejrzeli inscenizację historyczną z cyklu „Żywe lekcje historii”, pod tytułem „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego – podróż przez Polskę Pierwszych Piastów”, przygotowaną przez Agencję Widowisk Historycznych „Arkona”. Działa ona przy Stowarzyszeniu Wojów Słowiańskich w Toruniu.

Młodzież z wielkim zainteresowaniem przyglądała się walce wojów i rycerzy średniowiecznych, słuchała wiadomości zaczerpniętych ze źródeł historycznych, dotyczących życia i panowania pierwszych Piastów. Miała możliwość zobaczenia takich rekwizytów, jak: miecze, topory, tarcze, zbroje, kolczugi.

W innnym dniu w szkole pojawił Święty Mikołaj. Z inicjatywy dwóch śnieżynek, radnych Jolanty Olkowskiej i Justyny Maciejewskiej, oraz elfa – Janusza Juszczaka dzieci przeżyły chwile radości. Podczas spotkania, które odbyło się przy wspólnie ubieranej dzień wcześniej choince, każde z dzieci otrzymało czekoladę i cukierki. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki.

Święty z brodą odwiedził także maluchy z Bajkowej Krainy. Dzieci z wielkim przejęciem odpowiadały na pytania gościa. Chętnie śpiewały piosenki i tańczyły w rytm świątecznych melodii.