SANKTUARIUM W LICHENIU (GRĄBLIN). Powstają ścieżki różańcowe
Las Grąbliński – to właśnie w nim, w 1850 roku, miały miejsce objawienia Matki Bożej pasterzowi Mikołajowi Sikatce. To miejsce modlitwy jest bardzo chętnie odwiedzane przez pielgrzymów. Wielu nie wyobraża sobie wizyty w Licheniu bez wstąpienia do miejsca objawień. Pątnicy odprawiają tu Drogę Krzyżową, spacerują, odpoczywają po podróży, przygotowują się do modlitwy przed Cudownym Obrazem.
Las jest integralną częścią Sanktuarium, dlatego Księża Marianie uznali, że będzie to dobre miejsce, aby stworzyć w nim ścieżki różańcowe. Istniejące dotychczas ścieżki różańcowe, usytuowane na trasie wędrówek pielgrzymów, straciły swój modlitewny charakter.
Prace nad utworzeniem ścieżek różańcowych w Lesie Grąblińskim rozpoczęto od znalezienia miejsca, w którym one powstaną. Pracownicy zniwelowali teren, usunęli stare, spróchniałe sosny, a drzewa, które można było przesadzić, wykopali i posadzili za domem pielgrzyma Nazaret. Na koniec zaczęli wytyczać alejki.
Odpowiednio do czterech części Różańca: radosnej, bolesnej, chwalebnej i części światła wytyczono cztery ścieżki o łącznej długości około kilometra. Każda z nich będzie się rozpoczynać za Kaplicą Sosny, niedaleko pierwszej stacji Drogi Krzyżowej. Ścieżki te będą łączyć się z pozostałymi alejkami Lasu Grąblińskiego.
W ostatnich kilku latach w Lesie Grąblińskim powstały: kościół i klasztor sióstr anuncjantek, dom pielgrzyma Nazaret oraz kładka dla pieszych, która w zdecydowany sposób poprawiła bezpieczeństwo pielgrzymów przybywających do tego świętego miejsca. Gospodarzom licheńskiego Sanktuarium – Księżom Marianom – zależy na tym, aby ścieżki różańcowe zostały udostępnione jak najszybciej. Mają bowiem nadzieję, że pielgrzymi z radością będę z nich korzystać.
(źródło: Sanktuarium Maryjne w Licheniu)