KONIN, BABIAK. Rajd Śladami Powstania Styczniowego

IS_100_3500

W 149. rocznicę wybuchu powstania styczniowego koniński oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego zorganizował doroczny rajd, kultywujący pamięć o insurekcji 1863 na ziemi konińskiej. W sobotę, 21 stycznia, 80 osób z Konina, Słupcy, Kłodawy i Lubstowa udało się trasą powstańczych oddziałów do Brdowa. Zostali ugoszczeni w Zespole Szkół w Brdowie, gdzie młodzież przygotowała pod kierunkiem historyczki Katarzyny Jendrzejewskiej wystawę i program słowno-muzyczny, nagrodzony rzęsistymi brawami. Wraz z dyrektorem Romualdem Czernickim rajdowicze zwiedzili brdowski cmentarz. Polonista Dariusz Racinowski opowiedział o mogiłach powstańców.

W Nowinach Brdowskich, przy pomniku upamiętniającym bitwę pod Brdowem, padał deszcz, tak jak w noc 29 kwietnia 1863, kiedy przemoknięty oddział francuskiego ochotnika Leo Younga de Blankenheima został w tym lesie zaskoczony przez niemal trzykrotnie liczniejsze rosyjskie kolumny generała Kostandy. W klasztorze OO. Paulinów pan Dariusz dał wykład o dziejach ważnej dla Brdowa placówki i o obrazie MB Zwycięskiej. Posileni ciepłą pomidorówką rajdowicze rozwiązali quiz z nagrodami, ufundowanymi przez Oddział PTTK i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. Prezes Oddziału PTTK w Koninie Andrzej Łącki pogratulował laureatom quizu (zwłaszcza gimnazjalistom z Lubstowa pod opieką Anety Terebińskiej, Anety Buciach i Moniki Antczak) i podziękował kierownictwu Zespołu Szkół w Brdowie. Dariusz Racinowski, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Brdowskiej, zaprezentował dokonania Towarzystwa dla upamiętnienia słynnych osób związanych z Brdowem, m. in. Poli Negri i dziadka Fryderyka Chopina oraz wydarzeń historycznych. Wyposażeni w gminne informatory i zapraszani do częstszego odwiedzania Brdowa turyści odjechali do Lubstowa i Konina.

Na cmentarzu w Koninie przy ulicy Kolskiej uczestnicy rajdu oddali cześć o. Maksymowi Tarejwie przy jego grobie i udali się na Wał Tarejwy, dokąd przybył także m.in. prezes Towarzystwa Przyjaciół Konina Piotr Rybczyński. Obecnych i historię miejsca egzekucji bohaterskiego kapelana przedstawił Czesław Botor, kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Koninie, a refleksje o pamięci pokoleń wygłosił wiceprezydent Konina Dariusz Wilczewski. Przy pamiątkowym głazie władze miasta złożyły kwiaty, a piechurzy zapalili znicze. Pieśń “Marsz Polonia” zakończyła uroczystość. Linia SPACER MZK Konin, obsługiwana przez Jana Grzeszczaka, rozwiozła uczestników po Koninie.

Tekst: W. Gruszczyńska. Zdjęcia: Marek Chlebicki, Zbyszek Szczypkowski

P1130602 Inscenizacja słowno-muzyczna w wykonaniu uczniów ZS w Brdowie, fot. Z. Szczypkowski
100_3468 Mogiły powstańcze na cmentarzu w Brdowie, fot. M. Chlebicki
100_3500 Pomnik obok miejsca bitwy pod Brdowem 29.04.1863, fot. M. Chlebicki
100_3585 Uczestnicy rajdu i władze Konina na Wale Tarejwy, fot. M. Chlebicki