ŚLESIN (LICHEŃ). Koncerty organowe

IS_DSC00010

Pielgrzymi, wierni i goście, którzy w trakcie sezonu pielgrzymkowego przybędą do Lichenia, osobiście będą mogli poczuć moc płynącą z organów znajdujących się w licheńskiej bazylice mniejszej. Od piątku, 15 czerwca, przez całe lato w świątyni trzy razy dziennie będą odbywać się koncerty na największym tego typu instrumencie w Polsce. 

Od kilku już lat studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu przyjeżdżają do Lichenia, aby szlifując swoje manualne umiejętności sprawiać przyjemność pielgrzymom: „Kiedy parę lat temu powstały w Licheniu największe w Polsce organy od razu zrodził się pomysł, aby pokazywać je szerszej publiczności. Przy okazji Mszy św. ludzie słyszą tylko organy, które są wykorzystywane jako akompaniament liturgiczny, natomiast rzadko słyszą je, kiedy są wykonywane na nich różne utwory.  Dlatego w wakacje przyjeżdżają tu studenci i absolwenci uczelni muzycznych, którzy codziennie dają półgodzinne recitale” – powiedział Jakub Stefek, student Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który jako pierwszy w tym roku koncertuje na licheńskich organach.

Wśród utworów, które można usłyszeć w licheńskiej bazylice, będą doskonale znane kompozycje, jak chociażby „Ave Maria” czy „Toccata” Jana Sebastiana Bacha. Nie zabraknie oczywiście utworów polskich: „Gram trochę utworów polskiego kompozytowa Mariana Sawy czy starych tańców polskich, również trochę francuskiej muzyki symfonicznej i różne utwory z popularnej literatury, ponieważ do Lichenia przyjeżdżają ludzie głównie na pielgrzymki i chcieliby usłyszeć coś znanego na organach. Dlatego w repertuarze są takie utwory, które na pewno będą się podobały” – dodał solista.

Dla Jakuba Stefka tegoroczny pobyt w Licheniu w charakterze koncertującego organisty jest jego drugim z kolei. W ten sposób zdobywa praktykę, a jednocześnie przygotowuje się do konkursów, w których bierze udział pod koniec wakacji.

Koncerty organowe będą odbywać się trzy razy dziennie – o godz. 11.00, 14.00 i 20.00. Każdy z nich będzie trwał około 30 minut. Licheńskie organy noszą imię bł. Jana Pawła II. Ich budowa trwała cztery lata. Projektantem instrumentu jest prof. Andrzej Chorosiński – były rektor Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Instrument od podstaw wykonała firma „Zych” z Wołomina. Składa się on z pięciu części. Całe organy mają 157 głosów i a w ich skład wchodzi 12 323 piszczałek. Instrument główny, znajdujący się na chórze nad wejściem do świątyni, waży ok. 50 ton. Największa z piszczałek mierzy niemalże 10 metrów. Piszczałki powstały w Polsce, Portugalii i Holandii. Część z nich została odlana z 90-procentowej cyny.

Organy przed oddaniem do użytku zostały poddane ocenie specjalistów. W tym celu powołano komisję złożoną z organistów, dyrygentów, organmistrzów i księży muzykologów z Polski, Niemiec i Włoch. Znawcy organowego brzmienia przyznali, że licheński projekt jest brzmieniowo bardzo nowatorski. Wielką niewiadomą było, jak zachowa się w akustyce bazyliki. Komisja przyznała, że mimo kilkunastosekundowego pogłosu instrument brzmi bardzo czytelnie.

Robert Adamczyk/Biuro Prasowe Sanktuarium