ŚLESIN (LICHEŃ). Dzieci z Ukrainy w sanktuarium

IS_DSC00014

Dwanaścioro dzieci z miejscowości Dunajowce na Ukrainie odwiedziło Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. W trakcie pobytu młodzi Ukraińcy uczestniczyli we Mszy św. przed Cudownym Obrazem oraz zwiedzili Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego. 

Dzieci przyjechały do Polski w ramach współpracy partnerskiej pomiędzy miastami Turek i Dunajowce: „Współpracujemy od 12 lat, czyli jest to 12 wizyta. Kolejnych 12 dzieci oraz opiekunowie, czyli rośnie już drugie pokolenie dzieci, które znają Turek, poznają okolice” – powiedziała Małgorzata Pawlak, opiekunka grupy.

Dzieci, które przyjechały do Polski, nie zostały wybrane przypadkowo: „Wszystkie dzieci pochodzą z rodzin polskich. Dunajowce są blisko Kamieńca Podolskiego. My, jako opiekunowie, byliśmy tam. Tam mówi się po polsku, tam są także groby polskie” – dodała opiekunka.

Każdego roku dzieci z Dunajowiec, które przyjadą do Polski, mają okazję zwiedzić inne miasto. W latach ubiegłych zwiedziły m.in. Łódź i Toruń. W tym roku uczestnicy wycieczki odwiedzili Kutno. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu jest także stałym punktem w trakcie pobytu dzieci w Polsce. W Licheniu dzieci uczestniczyły we Mszy św. w bazylice. Zapoznały się także z eksponatami, które znajdują się w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego oraz podziwiały panoramę Lichenia i okolic z wieży widokowej.

Dla Wlada Melneka wizyta w Licheniu była niesamowitym przeżyciem, gdyż nigdy wcześniej nie widział tak ogromnej świątyni. W przyszłości chciałby zamieszkać w Polsce. Jego brat mieszka i pracuje bowiem w Poznaniu. 

Głównym organizatorem pobytu dzieci w Polsce jest Urząd Miasta w Turku.

Robert Adamczyk/Biuro Prasowe Sanktuarium

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA