ŚLESIN (LICHEŃ). Plener malarski „Licheń na sztalugach. Przedsionek nieba”

Po raz ósmy do Lichenia przyjadą artyści-malarze, aby wziąć udział w plenerze malarskim „Licheń na sztalugach. Przedsionek nieba”. W ciągu dziewięciu plenerowych dni (od 16 do 25 sierpnia) zarówno na terenie licheńskiego sanktuarium, jak poza murami, widok malarza ze sztalugą nie będzie należał do rzadkości. W tym roku w plenerze wezmą udział goście m.in. z Niemiec i Litwy.

Na płótnie i papierze. Olejem, pastelem, węglem czy ołówkiem zaproszeni artyści będą uwieczniać urokliwe zakątki sanktuarium oraz okoliczne pejzaże czy detale, które w ich odczuciu zasługują na uwagę. Jak przyznają sami twórcy, Licheń jest wymarzonym miejscem do pracy. Znaleźć tu można ciszę, spokój i koncentrację, które w twórczej pracy są niezbędne. Poza tym, jeśli ktoś raz tu przyjechał – chce tu powrócić, gdyż Licheń ma w sobie coś takiego, co sprawia, że chce się tutaj być.   

„Martwa natura, pejzaże i krajobrazy – różnymi technikami artyści starają się ukazać piękno Lichenia – zarówno samego sanktuarium, jak i najbliższej okolicy. Jest dla nas ogromną radością, że plener malarski jest dla przyjeżdżających artystów okazją do wymiany doświadczeń. Mamy też nadzieję, że tu, w Licheniu, odnajdują oni jakieś źródło inspiracji dla swojej pracy, nie przez doskonale znane im przecież miejsca, ale przez to, co niewidoczne dla oka. Prawdziwe piękno rodzi się z ducha. Licheń jest dobrym miejscem na odnalezienie tego źródła” – wyjaśnił ks. Piotr Kieniewicz, rzecznik prasowy sanktuarium.

Zaproszenie do udziału w tegorocznym licheńskim plenerze malarskim przyjęli: Mirosław Orzechowski z Krakowa, Ewa Bogucka-Pudlis z Gdańska, Joanna Banek z Krakowa, Sławomir Lipnicki z Gdańska, Katarzyna Jankowiak-Gumny z Poznania, Iza Rudzka z Poznania, Andrzej Kacprzak z Koła, Beata Jaśniewska-Ochman z Berlina, Zbigniew Bajek z Krakowa, Lena Khvichia z Litwy, Irma Balakauskaite z Litwy, Krystyna Garstka-Saran z Łodzi oraz Elżbieta Barszcz z Konina. Komisarzem tegorocznej edycji pleneru jest Iza Kostiukow.

Wernisaż prac, które powstaną podczas trwania pleneru, odbędzie się 24 sierpnia (piątek) o godz. 18:00 w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie przy ul. Okólnej 47a. Wtedy także odbędzie się spotkanie z twórcami.

Organizatorami pleneru malarskiego „Licheń na sztalugach. Przedsionek nieba” są Dom Zakonny Zgromadzenia Księży Marianów w Licheniu Starym oraz Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

Robert Adamczyk/Biuro Prasowe Sanktuarium