WARSZAWA. Marsz ,,Obudź się Polsko!”

Marsz 3

Kilkaset osób z regionu konińskiego uczestniczyło w Warszawie w marszu ,,Obudź się Polsko”, 29 września. Zgromadził on ok. 150 tysięcy osób z całego kraju. Do Warszawy dotarli członkowie i sympatycy NSZZ ,,Solidarność”, Rodziny Radia Maryja, Solidarnej Polski, Prawa i Sprawiedliwości oraz wielu stowarzyszeń i ruchów obywatelskich (wśród nich były m.in. Kluby Gazety Polskiej, Solidarność Walcząca, Akcja Katolicka). Była to zapewne największa manifestacja protestu w demokratycznej Polsce.

Protestowano przeciwko dyskryminacji Telewizji Trwam, rządom koalicji PO – PSL, polityce, w której dochodzi do afer i skandali, rozwiązaniom antypracowniczym, trudnej sytuacji materialnej wielu rodzin. Marsz był też protestem przeciwko pewnym ,,elytom”. Przejawiało się to choćby w haśle: ,,Wolę być moherem, niż Tuska frajerem”.

W Warszawie padło wiele ciekawych zdań: ,,Dziennikarstwo jest jak kapłaństwo, jest odpowiedzią na prawdziwe powołanie” (ojciec Tadeusz Rydzyk), ,,Jedynym immunitetem powinna być uczciwość” (Zbigniew Ziobro, prezes Solidarnej Polski, opowiadając się za zniesieniem immunitetów dla polityków, prokuratorów, sędziów), ,,Żyjemy w kraju, w którym musimy walczyć o miejsce dla krzyża w miejscu publicznym, w którym ludzi ,,Solidarności” nie wpuszcza się do Sejmu i Senatu, a nie wpuszczają ci, którym ,,Solidarność” utorowała tam drogę” (Piotr Duda, przewodniczący NSZZ ,,Solidarność”), ,,W Polsce jest jedynie pozorna demokracja, ponieważ nie ma pluralizmu mediów” (Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości”).