KAWĘCZYN. Orlik przy Zespole Szkół. Ksiądz strzelał – wójt bronił

IS_186

,,Sport to najlepsza droga do pokonania granic” – słowa papieża Jana Pawła II były mottem uroczystości otwarcia kompleksu boisk sportowych ,,Moje Boisko – Orlik 2012” przy Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kawęczynie. Jest to kolejny obiekt sportowy w gminie. Wójt Jan Nowak wyraził nadzieję, że powstała w ostatnich dwóch latach baza sportowa spełni przynajmniej podstawowe oczekiwania mieszkańców, w szczególności drużyn OSP z Głuchowa, które przygotowują się do Mistrzostw Europy, oraz piłkarzy z Gminnego Klubu Sportowego ,,Orzeł” Kawęczyn.

Decyzję o budowie kompleksu boisk sportowych w ramach Programu ,,Moje Boisko – Orlik 2012” podjęto w lipcu 2011 roku. Dokumentację techniczną wykonała firma ,,Proinwest” z Kalisza. Przetarg wygrała firma ,,Jafra” z Cisewa. Roboty budowlane trwały od 28 maja do 28 sierpnia. Funkcję inspektora nadzoru pełnił Witold Rosiak. Całkowity koszt budowy wyniósł 905 047 zł. Inwestycja była współfinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki – 425 000 zł, z budżetu województwa wielkopolskiego – 298 000 zł, z budżetu gminy Kawęczyn – 182 047 zł.

W ostatnich dwóch latach w gminie Kawęczyn powstało kilka obiektów sportowych: stadion wraz z zapleczem, użytkowany przez GKS ,,Orzeł” Kawęczyn, boisko wielofunkcyjne przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tokarach oraz kompleks boisk sportowych przy Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kawęczynie. Jeszcze w tym miesiącu zostanie zakończona budowa placu rekreacyjno-sportowego wraz z pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej i trybuną na 200 miejsc w Kawęczynie. Na przyszły rok zaplanowana została budowa boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkół w Kowalach Pańskich Kolonii. W sumie koszt powstania wszystkich wymienionych obiektów to ok. 2 mln 400 tys. zł.

Na uroczystości gościli m.in. starosta turecki Zbigniew Bartosik, burmistrzowie i wójtowie z powiatu tureckiego, wójt gminy Lisków, radni Rady Gminy Kawęczyn, z przewodniczącym Tadeuszem Krupińskim, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń, firm. Było wiele podziękowań i gratulacji.

Dyrektor Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kawęczynie Arleta Biegańska przypomniała, że także patronka placówki lubiła sport. Lubią też uczniowie, czego potwierdzeniem były prezentacje akrobatyczne. Poza oklaskiwano część artystyczną, śpiewająco-taneczną.

Po przecięciu wstęgi i poświęceniu obiektu przyszedł czas na sprawdzenie jego walorów. Strzelali goście. A bronił wójt Jan Nowak. W inauguracyjnym meczu młodzi piłkarze z Kawęczyna pokonali drużynę z Kowali Pańskich 9 : 5. Sędziował Karol Michalak.