SANKTUARIUM W LICHENIU. Rekolekcje dla osób niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej.

IS_DSC00017

Do Lichenia przyjechali z Archidiecezji Łódzkiej. I choć samodzielne poruszanie często jest dla nich trudne, to dzięki ludziom dobrej woli mogli przybyć do licheńskiego sanktuarium, aby w tym wyjątkowym miejscu przygotować się do jak najlepszego przeżywania świąt Narodzenia Pańskiego.

Grupa 114 niepełnosprawnych osób z Archidiecezji Łódzkiej wraz ze swymi opiekunami rozpoczęła 30 listopada rekolekcje adwentowe. W Licheniu starali się wyciszyć i duchowo przygotować do Świąt Bożego Narodzenia. Zdaniem ks. Piotra Kosmali, diecezjalnego duszpasterza chorych i jednocześnie organizatora rekolekcji, to dla nich bardzo ważne, że mogą wyjść ze swoich domów i w tak wyjątkowym miejscu przeżyć rekolekcje – czas duchowego oczyszczenia:

W naszym duszpasterstwie 150-200 osób spotyka się na Mszy św. raz w miesiącu, a osób, które się angażują, jest dużo więcej, pomiędzy 300 a 400. Gdybyśmy organizowali rekolekcje otwarte, to byśmy sobie nie dali rady. Osób niepełnosprawnych jest bardzo dużo i wielu z nich bardzo chętnie uczestniczy w tego typu wyjazdach, bo tak naprawdę nie mają innej możliwości. Jeśli my im tego nie zorganizujemy, to jest im trudno włączyć sie w takie duszpasterstwo “normalne”, parafialne” – wyjaśnił.

Rekolekcje dla gości z Archidiecezji Łódzkiej prowadził ks. Wojciech Sokołowski, wiceprzełożony licheńskiej wspólnoty Zgromadzenia Księży Marianów: Nigdy wcześniej nie prowadziłem rekolekcji dla osób chorych czy niepełnosprawnych. W czasie misji, które prowadzę już od dwóch lat, rekolekcji adwentowych i wielkopostnych, są nauki dla chorych. Dlatego będzie to dla mnie pierwsze doświadczenie rekolekcji typowo dla osób chorych i niepełnosprawnych.”

Tematyka, którą zostanie podjęta i rozważana przez rekolekcjonistę w trakcie zaplanowanych konferencji, w znacznej mierze odnosiła się do „Roku Wiary”, który aktualnie przeżywamy. W swoim słowie skierowanym do rekolektantów postarał się w szczególny sposób zwrócić uwagę na pogłębienie wśród nich ich wiary oraz więzi z Chrystusem i Maryją. Przedstawić rolę i miejsce wiary w życiu, to, jak bywa pomocna w życiu, zwłaszcza osoby zmagającej się z cierpieniem oraz niepełnosprawnością swojego ciała. Wiara jest darem, który został nam dany przez samego Boga, i nie każdy może cieszyć się tym błogosławieństwem.

Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej prowadzi zróżnicowaną działalność na rzecz swoich podopiecznych bez względu na ich wiek czy rodzaj schorzenia. Członkowie wspólnoty gromadzą się na Eucharystii w kościele Opatrzności Bożej w Łodzi w każdą drugą niedzielę miesiąca. Po Mszy św. w kościele odbywa się część artystyczna (koncert, przedstawienie itp.) W ośrodku w Starej Plebanii odbywają się cykliczne spotkania niepełnosprawnych w sekcjach: turystycznej, młodzieżowej i papieskiej. Niepełnosprawni mogą także zaprezentować swoją twórczość (wystawy malarskie, fotograficzne, rękodzieło).

Robert Adamczyk – Biuro Prasowe Sanktuarium