SANKTUARIUM W LICHENIU. Rozdano 150 biało-czerwonych flag

IS_DSC00240

3 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej 150 osób otrzymało biało-czerwone flagi. W ten sposób księża marianie postanowili uczcić przypadającą w tym roku 150. rocznicę Powstania Styczniowego.

Po mszy św. o godz. 12:00 ks. Wiktor Gumienny, kustosz sanktuarium, poświecił 150 biało – czerwonych flag. W ten sposób księża marianie posługujący w licheńskim sanktuarium chcą kształtować postawy patriotyczne, zwłaszcza, że 2 maja obchodzony był Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jedną z osób, które otrzymały flagę, był pan Roman Walkowiak z Leszna: „Jest to swego rodzaju wyraz patriotyzmu. Trzeba to propagować, tym bardziej, że ta sprawa się rozmywa w społeczeństwie, i trzeba pewne sprawy – bardzo ważne dla naszego państwa – zaakcentować, chociażby poprzez taki zewnętrzny wyraz, jakim jest wywieszenie flagi”.

3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki naszej Ojczyzny. W ten dzień przypada także rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jest to doskonała okazja do kształtowania postaw patriotycznych oraz rozpowszechniania wiedzy na temat historii naszego kraju.

Zdaniem ks. Wiktora Gumiennego, kustosza licheńskiego sanktuarium, ważne jest, aby kultywować narodowe tradycje, a przez takie akcje można na nowo budować ducha patriotyzmu wśród rodaków: „Święto flagi przypada 2 maja, myśmy to połączyli z uroczystością 3 maja, z uroczystością patriotyczną. Chcemy, aby ta flaga coraz bardziej była obecna na naszych domach i bardzo się cieszymy z tego, że ta inicjatywa spotyka się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony pielgrzymów”.

W homilii wygłoszonej podczas południowej Eucharystii ks. Gumienny zaapelował do zgromadzonych w świątyni wiernych o pozytywne podejście do czasów, w których przyszło nam aktualnie żyć. Zwrócił uwagę, iż „należy dziękować Bogu za to, że możemy żyć w wolnym kraju”. Dodał także, że ogromny szacunek należy się naszym przodkom za ich ofiarę, którą ponieśli w imię wolności swojego ukochanego kraju, m.in. w trakcie walk prowadzonych podczas Powstania Styczniowego, którego w tym roku obchodzimy 150. rocznicę. Zaakcentował także fakt, że Matka Boża, począwszy od momentu przyjęcia przez Polskę chrztu, była nazywana Królową Polski, a Polacy zawsze uciekali się do niej w trudnych dla kraju chwilach.

Pani Zofia Bąk do Lichenia przyjechała z miejscowości Grzędy w województwie dolnośląskim. Bardzo mile zaskoczyła ją informacja, że 3 maja w Licheniu można otrzymać biało- czerwoną flagę: „Już dawno miałam zamiar taką flagę kupić, a ta myślę, że będzie szczególna, otrzymana w szczególnym miejscu. A pojedzie bardzo daleko, bo aż za Wałbrzych”. Jak dodała, czuje się patriotką i począwszy od dziś licheńską flagę będzie wywieszać w honorowym miejscu podczas wszystkich najważniejszych świąt państwowych.

Po raz pierwszy flagi w licheńskim sanktuarium zostały rozdane po katastrofie smoleńskiej w 2010 roku – było ich wówczas 96, na pamiątkę każdej z osób, która straciła życie w katastrofie samolotu Tu-154. W 2011 roku była to liczba 158 na pamiątkę Polaków, których wyniósł na ołtarze bł. Jan Paweł II. W roku ubiegłym natomiast zostało rozdanych 85 flag. Miały one przypominać o 85. rocznicy ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego hymnem Polski.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest polskim świętem państwowym uchwalonym na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Obchodzone między świętami: 1 maja – świętem państwowym (Świętem Pracy) i 3 maja – Świętem Konstytucji 3 Maja.

Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium