WIERZBINEK. 19 maja był stolicą wikliny

KGI1Targi

XVI Ogólnopolskie Targi Wierzby i Wikliny ,,Salix” i XXIII Dni Wierzbinka jak zwykle przyciągnęły tysiące osób, zarówno mieszkańców gminy Wierzbinek, jak i gości z wielu części kraju. Wszystkich serdecznie witał wójt Paweł Szczepankiewcz. Ponad 100 wystawców przyjechało do Wierzbinka m.in. z wyrobami z wierzby i wikliny, rzeźbą w drewnie, obrazami, przedmiotami z siana i słomy, kamiennymi zwierzętami, biżuterią, ceramiką użytkową, kompozycjami z suszonych kwiatów, haftowanymi ozdobami. Na stoiskach oferowano także …wędliny, pieczywo, miód i wina. Gwiazdą muzyczną był Ryszard Rynkowski. Na scenie zaprezentowali się także wykonawcy z gminy Wierzbinek: Gminna Orkiestra Dęta, Kalinianki, Na swojską nutę, Tom-Band oraz dzieci i młodzież z miejscowych szkół.

Kapituła Targów przyznała swoje puchary. W kategorii ,,wierzba i wiklina” trafił on do Daniela Cholewy z miejscowości Rudniki nad Sanem, wyróżnienie otrzymała Małgorzata Malara z Częstochowy i Eugeniusz Świątkowski z Leszna. W kategorii ,,rzeźba w drewnie” pucharem uhonorowano Kazimierza Konieczyńskiego z Kramska, a wyróżniono Janusza Drapałę z miejscowości Lubicz Dolny. Kolejna kategoria obejmowała ,,rękodzieło artystyczne”. Puchar otrzymała Dąbrówka Suszek i Karolina Kulka z Promienka,a wyróżnienie – Przemysław Polit z Sandomierza i Szkoła Podstawowa z Sadlna. Puchar Wójta Gminy Wierzbinek trafił do Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Sadlnie. Puchar Wojewody Wielkopolskiego otrzymała Alina Jabłońska z Brdowa, Puchar Starosty Konińskiego – Mirosław Kufel, Puchar Radnego Powiatowego Andrzeja Kłosowskiego – Koło Gospodyń Wiejskich z Nykla, Puchar Radnego Powiatowego Jacka Wysockiego – Zespół Ludowy ,,Kalinianki” z Kaliny.

Rozstrzygnięto też Konkurs na Najsmaczniejsze Ciasto. Oceniano 13 wypieków. I miejsce zajęła Krystyna Drzewiecka, II – Monika Pawlak (Teresewo), III – Teresa Janicka (Słomkowo), IV – Anna Piechocka (Zaryń), V – Koło Gospodyń Wiejskich w Starej Rudzie.

Podczas koncertu Ryszarda Rynkowskiego zbierano pieniądze na leczenie chorego dziecka. Zebrani na Targach okazali dużo serca.