SOMPOLNO (MĄKOLNO). Spotkanie ze Świętym Mikołajem

Grudniowe ,,Spotkanie z Mikołajem” w Szkole Podstawowej im. Pierwszej Kadrowej w Mąkolnie to wspólne przedsięwzięcie pedagogów, Rady Rodziców i lokalnej społeczności. Starsi uczniowie zaprezentowali na nim program artystyczny, głównie utwory anglojęzyczne o tematyce świątecznej. Grono dzieci uczestniczyło w ,,Zimowej zgaduj – zgaduli‘’ i wspólnym śpiewie. Dodatkową atrakcją był kiermasz ozdób bożonarodzeniowych wykonanych przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Największą radość najmłodszym sprawiło jednak pojawienie się Świętego Mikołaja z wielkim workiem prezentów w asyście śnieżynek.

Dzieci zaprosiły niezwykłego gościa do wspólnej zabawy i pokazały swoje zdolności sceniczne. Święty Mikołaj był bardzo zadowolony. I podziękował dzieciom za to wszystko, co dobrego zrobiły w roku 2013, obdarowując je prezentami.

Wspólnie z dziećmi i Świętym Mikołajem bawili się burmistrz Andrzej Kossowski, przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Nowakowski, radna Małgorzata Malicka, dyrektor Adelina Nowak, przewodnicząca Rady Rodziców Magdalena Kowalska.

Miłe sobotnie popołudnie umiliła kawiarenka, zorganizowana przez Radę Rodziców.

I spotkanie z teriologiem

Z inicjatywy Marii Piaskowskiej, nauczycielki biologii, w Zespole Szkół Nr 3 w Mąkolnie dla uczniów gimnazjum odbyły się warsztaty z teriologiem pod hasłem: ,,Nie taka straszna mysz”. Prowadził je mgr Rafał Łęcki z Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk. Opowiadał o różnorodności drobnych gryzoni w Polsce. Najwięcej emocji wywołała możliwość zobaczenia i dotknięcia ich przedstawicieli: myszy domowej, myszy polnej, nornic i norników. Zajęcia były miłą odmiennością od codzienności. Myszy okazały się przyjazne, chętnie wchodziły na głowę i ramiona uczniów. Wypuszczano je także w szkolnym ogrodzie, aby zaznały trochę swobody.

Czy myszy mówią ludzkim głosem w wigilijną noc? Niestety, tego teriolog nie powiedział.