UZALEŻNIENIA. LICHEŃ. Mityng pod gwiazdami, czyli spotkania trzeźwościowe

W dniach 25-27 lipca w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu odbędą się XXII Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe. Przybędą na nie tylko osoby zmagające się z problemem alkoholowym, ale także m.in. uzależnione od narkotyków, seksu, hazardu czy nadmiernego jedzenia. Oficjalne otwarcie Spotkań Trzeźwościowych nastąpi 26 lipca o godz. 11.30 przy kościele parafialnym pw. św. Doroty w starej części Sanktuarium. Wtedy też po raz pierwszy zostanie wręczona nagroda „Pelikana”, którą z rąk ks. Roberta Krzywickiego, dyrektora Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, oraz ks. Wiktora Gumiennego, kustosza Sanktuarium, odbierze Maria Matuszewska z Poznania, która całe swoje życie poświęciła pomaganiu osobom uzależnionym. Nowością tegorocznych licheńskich spotkań trzeźwościowych będzie scena młodzieżowa na skwerze przed budynkiem Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, gdzie zostanie zaprezentowany program na temat profilaktyki i trzeźwych myśli.

W godz. 12.00 – 16.00 organizatorzy zaplanowali spotkanie przy muzyce na placu koronacyjnym przy kościele św. Doroty, o godz. 14.30 mszę św. za zmarłych ze środowisk trzeźwościowych, którzy „odeszli na wieczny mityng”, a o godz. 19.00 mszę św. za wszystkich uczestników spotkania, której przewodniczył będzie ks. bp Wiesław Alojzy Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej. Przez cały dzień osoby szukające pomocy będą miały możliwość skorzystania z indywidualnych spotkań z psychologami i terapeutami uzależnień. Do nabycia będzie także fachowa literatura. Warto dodać, że w sobotę Instytut Wydawniczy ZNAK zaprezentuje książkę Henryka Krzoska zatytułowaną „Bóg znalazł mnie na ulicy i co z tego wynikło”. Autor był bezdomnym alkoholikiem w Niemczech. W trudnej sytuacji spotkał ludzi, którzy pomogli mu zacząć nowe życie. Prezentacja książki jest planowana ok. godz. 13.00 w kaplicy Całunu Turyńskiego w bazylice dolnej. O godz. 16.00 przewidziano prelekcję Ireny, żony alkoholika z Akron w USA (ołtarz polowy przy kościele św.Doroty).

O godz. 17.00 rozpoczną się mityngi:
AA – Anonimowi Alkoholicy (plac mityngowy przed bazyliką, a w razie deszczu ołtarz polowy przy kościele św.Doroty)
Al-Anon - Krewni i Przyjaciele Alkoholików (bazylika dolna – kaplica Całunu Turyńskiego)
DDA - Dorosłe Dzieci Alkoholików (bazylika dolna – kaplica Trójcy Świętej)
NA - Anonimowi Narkomani (bazylika dolna – kaplica św. Jana Pawła II)
AH - Anonimowi Hazardziści (sala królewska przy kościele św. Doroty)
AP - Anonimowi Palacze (bazylika dolna – kaplica bł. S. Papczyńskiego)
- Anonimowi Żarłocy (kaplica Krzyża Świętego – dolna część kościoła MBCzęstochowskiej)
Alateen - Dzieci Alkoholików (bazylika dolna – kaplica 108 Męczenników)
SLAA – Anonimowi Uzależnieni od Seksu i Miłości (kościół MB Częstochowskiej)
AD – Anonimowi Depresanci (sala Św. Stanisława Kostki – Centrum Pomocy)
Warsztaty wsparcia dla osób zadłużonych i ich rodzin oraz mityng - sala kominkowa
18.00
SA i S-Anon - Anonimowi Seksoholicy oraz krewni i przyjaciele (kościół św.Doroty) – prezentacja mityngów

19.00 Msza święta oraz Apel Maryjny (bazylika górna – nawa główna)

21.30 Ciąg dalszy wszystkich mityngów:
AA - Anonimowi Alkoholicy (plac przed bazyliką, a w razie deszczu bazylika górna – nawa główna). Pozostałe mityngi bez zmiany miejsca.

• spowiedź dla uczestników spotkań w godzinach 6.00 – 21.00 (bazylika górna – nawa główna)
• spotkania indywidualne z psychologami, terapeutami uzależnień, wolontariuszami oraz doradcami rodzinnymi w godzinach 9.00 – 16.45 (bazylika dolna – kaplica 108 Męczenników)
szczegółowe informacje udzielane będą w sekretariacie pod głównymi schodami bazyliki
• literatura – plac za bazyliką

(źródło: Sanktuarium Maryjne w Licheniu)