SOLIDARNI w PARTNERSTWIE. „Wiejskie Babki” na zdjęciach

35

Piękno krajobrazu wielkopolskiej wsi zachwyca wielu. Kojarzy się bowiem z ciszą i spokojem, z odpoczynkiem, ze smacznym i zdrowym jedzeniem. Wieś może być domem, arkadią, ale również miejscem pracy, także dla kobiet, które wykonując prace domowe pokazują, że są strażniczkami rodzinnego ogniska. A jednocześnie potrafią się realizować zawodowo.
Stowarzyszenie ,,Solidarni w Partnerstwie” jest organizacją, która promuje wartości kulturowe wielkopolskiej wsi, kultywuje tradycje, utrwala to wszystko, co cenne. Takim fotograficznym zapisem codziennych, zwyczajnych prac domowych gospodyń wiejskich był projekt ,,Wiejskie Babki”. Stowarzyszenie zrealizowało go we współpracy z Lovelywedding i Greendeco. Sesję zdjęciową wykonano w „Zagrodzie Borowo”, w gminie Krzymów.

Autorką niezwykłych fotografii jest Elwira Radunc, reprezentująca Lovelywedding. Uwieczniła to, co warte pokazania, w nietuzinkowy sposób. Efekty jej pracy można zobaczyć również na stronie internetowej http://www.elwi.radunc.pl/. Za scenografie odpowiadała Anita Kantarowska z Greendeco, wykorzystując przy tym wiele autorskich pomysłów i dekoracji, które prezentowane są także na stronie internetowej http://www.greendeco.org/.

W projekcie udział wzięły gospodynie z sześciu gmin: Golina, Grodziec, Rychwał, Rzgów, Stare Miasto i Tuliszków, działających wspólnie w Stowarzyszeniu „Solidarni w Partnerstwie”. W charakterze modelek wystąpiły: Beata Jóźwiak (reprezentująca gminę Golina), Pelagia Serafińska (gmina Grodziec), Lucyna Pankowska (gmina Rychwał), Jadwiga Kubiak–Klichamer (gmina Rzgów), Emilia Strużyńska (gmina Stare Miasto), Iwona Marciniak (gmina Tuliszków), Iwona Bańdosz (dyrektor Biura Stowarzyszenia), Kinga Szykowna (Zarząd Stowarzyszenia).

Mamy nadzieję, że uwiecznione na fotografiach obrazy przywołają wspomnienia o sielskich klimatach, jak również utrwalą w pamięci tradycje i obyczaje, które dawno już zatraciły swój magiczny charakter, stając się barwnym reliktem przeszłości.

Zapraszamy do galerii.