KONIN. XX Olimpiada Wiedzy o Środkach Psychoaktywnych

IS_1832

Od 20 lat Miejską Olimpiadę Wiedzy o Środkach Psychoaktywnych pt. „Czerpiemy radość z życia bez nałogów” organizuje Towarzystwo Inicjatyw Obywatelskich w Koninie. W tegorocznej jubileuszowej edycji brało udział ponad 500 uczniów. Finał olimpiady, której patronował prezydent Konina Józef Nowicki, odbył się w Konińskim Domu Kultury. Wśród gości byli m.in. zastępca prezydenta Konina Sławomir Lorek i komendant miejski policji w Koninie mł. insp. Sławomir Jądrzak. Część artystyczną przygotowała młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie. Podczas finału prezes TIO Anna Lewandowska podziękowała osobom, instytucjom i sponsorom, dzięki którym olimpiada mogła się odbyć.

Finał olimpiady był połączony z pierwszą rocznicą istnienia w Koninie grupy PaT – Profilaktyka a Ty. Jest to ogólnopolska akcja edukacyjno-profilaktyczna Komendy Głównej Policji.

W kategorii szkół podstawowych startowało 10 placówek. I miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4. Nagrodami obdarowano: Michalinę Pawlak, Katarzynę Goździk, Martynę Szczot i Martę Kamocką. II miejsce uzyskała grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 11: Alicja Nowak, Julia Orzechowicz, Wiktoria Krzyżak, Barbara Kraczyńska, Julia Kubiak. III miejsce zdobyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 15: Olga Lisiecka, Aleksandra Górniak, Martyna Michalska, Agata Ołtuszyk. Wyróżnienia uzyskali uczniowie SP nr 6, SP nr 12, SP nr 3, SP nr 1, SP nr 10 i SP nr 9.
W konkursie na wiersz i piosenkę o treści profilaktycznej zwyciężyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 piosenką „Mały mistrz” w wykonaniu Arety Pawlickiej i Michaliny Prządki do muzyki Szymona i Pawła
Trzos, Magdalena Prusak ze Szkoły Podstawowej nr 12 za piosenkę „Żeby mieć” , a wyróżnienie zdobył Szymon Trzos ze SP nr 3 – za opracowanie reklamy.

W kategorii wiersza I miejsce za utwór „Nałogi” zdobyła Aleksandra Królak (SP nr 9). II miejsce zajęli: Kinga Bilska (SP nr 6), Aleksandra Płoszek (SP nr 9), Olga Lisiecka (SP nr 15), Kacper Grabowski (SP nr 15).

W kategorii gimnazjów do sprawdzianu testowego przystąpiło 6 placówek. I miejsce zdobyła grupa uczniów Gimnazjum nr 1: Aleksandra Batorska, Piotr Wyporkiewicz, Dominika Gadomska i Kamila Weiss. II miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum nr 7 : Akeksandra Rejer, Magdalena Płóciennik, Sandra Roskosz i Małgorzata Wanat. Na III miejscu znaleźli się uczniowie Gimnazjum nr 4: Julia Kobierska, Anna Silna, Justyna Białek i Oliwia Szadkowska. Wyróżniono: Gimnazjum nr 5, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 6.

W konkursie na wiersz o tematyce profilaktycznej I miejsce zajęła Julia Kobierska z Gimnazjum nr 4 za wiersz „To nie daje szczęścia”. II miejsce zdobyła Wiktoria Telesińska (Gimnazjum nr 2) oraz Dominik Sobczak (Gimnazjum nr 2). Wyróżniono Milenę Jaworską z Gimnazjum nr 7. W konkursie na piosenkę profilaktyczną zwyciężył utwór „Tato” w wykonaniu Klaudii Fordońskiej z Gimnazjum nr 3.

Do testów w kategorii szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło siedem placówek. I miejsce uzyskała grupa uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego: Joanna Kier, Weronika Pietrzak, Agata Lisiak i Stanisław Maciejewski. II miejsce zajęli uczniowie z II Liceum: Grzegorz Kasiewicz, Pamela Kaszczyńska, Bartosz Kazimierczak, Filip Żuber, a III miejsce uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Hutniczych: Sara Pietrzykowska, Małgorzata Stach, Krystian Kozak, Paweł Paluszkiewicz. Wyróżniono: Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego.

W kategorii gra dydaktyczna zwyciężyli: Sebastian Stuczyński z III Liceum, Ewelina Kasprzak z ZS im. M. Kopernika.

W kategorii wiersz profilaktyczny nagrodzeni zostali: Mateusz Mili z I Liceum im. T. Kościuszki, Beata Kałużna z Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego, Patrycja Pieczyńska z Zespołu Szkół im M. Kopernika.

W kategorii piosenka profilaktyczna zwyciężyły: Małgorzata Stach, Julia Stach i Sara Wietrzykowska z Zespołu Szkół  Technicznych i Hutniczych, Marta Głowacka i Patrycja Stachel z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego.

W kategorii audycja radiowa nagrodę zdobył Piotr Szewczyk z Zespołu Szkół im. M. Kopernika.

Na konkurs plastyczny towarzyszący od 19 lat Olimpiadzie nadesłano 136 prac, wykonanych w dowolnej technice, przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Konina. Do finału zakwalifikowano 81, z czego nagrodzono 44 prace.

W kategorii szkół podstawowych (klasy I–III) I miejsce zdobyła Julia Ukraińska z SP nr 12, II – Michalina Nowak (SP nr 3), III – Weronika Trzcińska (SP nr 6). Wyróżnienia otrzymali: z SP nr 3 – Maja Szymańska, Michalina Grązik, Weronika Larek, z SP nr 6 – Joachim Sikorski, Kuba Krygier, Oliwier Brzeziński, Liwia Kasprzak, Maria Tamulska, Julia Myszkowska, z SP nr 12 – Zuzanna Chmielewska, Nikola Grządzielewska, Adrianna Tylman, Agata Bryl, Patrycja Pieczyńska, Natalia Marciniak.

W kategorii szkół podstawowych (klasy IV–VI) I miejsce zajęła Weronika Bilska (SP nr 6), II – Olga Lisiecka (SP nr 15), III – Olga Drewnikowska (SP nr 3). Wyróżnienia trafiły do: SP nr 6 – Agata Górniak, SP nr 9 – Alan Grabski, SP nr 12 – Szymon Majchrowski, Martyna Maciaszek, Wiktoria Klimczak, SP nr 15 – Daria Radziejowska, Bartosz Szczygieł.

W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce zajęła Weronika Sommerfeld (Gimnazjum nr 1), II – Weronika Momot (Gimnazjum nr 5), III – Bartłomiej Rąpel (Gimnazjum nr 5).

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zdobyła Dominika Kałkowska (III Liceum), II – Klaudia Wrzesińska (I Liceum), III – Szymon Rogalski (I Liceum). Wyróżnienia otrzymali: z I Liceum – Klaudia Kołata, Monika Dobrowolska, Eliza Krupińska, Radosław Kuśnierczyk, Patrycja Pięciak, Weronika Joachimiak, Błażej Jaroński, Adrianna Brzuśkiewicz, Weronika Brzoska i Ewelina Zawadzka.