STARE MIASTO. Nowoczesna biblioteka już otwarta

1

Oficjalnie otwarto nowy Budynek Biblioteki Publicznej Gminy Stare Miasto. Uroczystość z udziałem licznych gości odbyła się w dniu 12 maja i została połączona z obchodami Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.

Dotychczasowa siedziba Biblioteki mieściła się w wynajętych pomieszczeniach w pawilonie handlowym przy ul. Głównej w Starym Mieście. Jednak rosnący księgozbiór, liczne spotkania autorskie oraz zwiększająca się ilość inicjatyw bibliotecznych skłoniły samorząd do zastanowienia się nad potrzebą wybudowania nowego obiektu. Zielone światło dla realizacji inwestycji dało pozyskanie dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (reprezentowanego przez Instytut Książki) w ramach programu „Kultura+” w priorytecie „Biblioteka+ infrastruktura bibliotek”. Wartość całej inwestycji objętej dofinansowaniem wyniosła 2 445 031 zł. A wspomniane dofinansowanie – 942 tys. zł. Pozostałe środki w wysokości 1 503 031 pokrył budżet gminy.

Prace budowlane rozpoczęto w 2012 r. od wyburzenia starej części budynku Urzędu Gminy. Na powstałym terenie wykonawca wybrany w drodze przetargu rozpoczął realizację inwestycji. Prace budowlane zakończyły się w 2015 r., Powstał nowoczesny, trzykondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej 675 mkw. Mieści się w nim sala wypożyczeń, czytelnia, sala konferencyjna i pomieszczenia biurowe. Biblioteka wyposażona została również w nowoczesny sprzęt komputerowy i multimedialny. Dzięki podjazdowi i dźwigowi osobowemu wewnątrz, budynek jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Dodatkową atrakcją jest patio usytuowane pomiędzy Urzędem Gminy i Biblioteką – są tam ławki oraz nasadzenia roślinne, które mogą umilić czas czytelnikom książek.

Oficjalne otwarcie Biblioteki Publicznej Gminy Stare Miasto poprzedziło seminarium naukowe poświęcone czytelnictwu pn. „Kształtowanie osobowości młodego czytelnika – zaszczyt i obowiązek bibliotekarza”. 12 maja oficjalnie otwarto inwestycję poprzez symboliczne przecięcie wstęgi. Dokonała tego m.in. prof. Joanna Papuzińska, która jest patronką staromiejskiej Biblioteki. Otwarcie obiektu było także okazją do dyskusji na temat roli bibliotek i czytelnictwa, a także okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień.

W wydarzeniu wzięło udział wielu gości ze środowiska bibliotekarskiego, a także autorzy, którzy jeszcze przed oficjalną uroczystością bili rekord w jednoczesnym czytaniu bajki razem z przedszkolakami i uczniami. Bajkę jednocześnie czytało 7 autorów dla 600 dzieci – tym samym ustanowiono rekord Polski. Potwierdził to przedstawiciel Biura Rekordów – instytucji, która dokonuje wpisów w Polskiej Księdze Rekordów – odpowiedniku księgi Rekordów Guinessa. Ustanowiony rekord potwierdza otrzymany certyfikat. Autorzy, którzy czytali książki razem z dziećmi to: Joanna Papuzińska, Joanna Olech, Maria Marjańska-Czernik, Marcin Pałasz, Ojciec Leon Knabit, Dorota Grzechowiak, Beata Pieczyńska-Bielewska.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców gminy do odwiedzania nowej Biblioteki oraz do skorzystania z jej bogatej oferty – nie tylko czytelniczej.

(źródło: Urząd Gminy w Starym Mieście)