DNI STAROMIEJSKIE 2015. Święto mieszkańców gminy

1

XII edycja Dni Staromiejskich była wypełniona wieloma wydarzeniami. Można było w nich uczestniczyć w dniach 30 i 31 maja na Orliku w Starym Mieście. Tegoroczna edycja „Święta Mieszkańców Gminy” była wyjątkowa z uwagi na fakt, że w tym roku obchodzone jest 25-lecie samorządności.

Dni Staromiejskie rozpoczęto sportowym akcentem w postaci III Euroturnieju Gmin Partnerskich w Piłce Nożnej. Drużyny gmin partnerskich oraz delegacji firm stoczyły ze sobą wiele emocjonujących meczy. Na podium jako pierwsza stanęła drużyna firmy „Jacol”, drugie miejsce zdobyła gmina Godów, a trzecia lokata należała do drużyny MZK Konin. Wszystkie drużyny były tego dnia zwycięzcami, ponieważ liczyła się przede wszystkim przyjaźń, integracja i wspólna dobra zabawa.

Po zakończonych rozgrywkach przyszedł czas na uroczystą sesję Rady Gminy nawiązującą do 25 lat samorządności w gminie Stare Miasto. Udział w niej wzięło wiele osób, które związane są z samorządem gminnym od początków jego istnienia. Uczestniczyły w niej również delegacje z gmin partnerskich, tj. Mittenwalde (Niemcy), Komsomolskie (Ukraina), Godów (Śląsk), Soleczniki (Litwa). Warto wspomnieć, że delegacja z Mittenwalde wręczyła dla Starego Miasta prezent w postaci „ławki przyjaźni”. Jak podkreślano, jest ona ciężka, mocna i silna – tak jak przyjaźń obydwóch samorządów. Podczas sesji nie zabrakło okolicznościowych przemówień oraz filmu przedstawiającego rozwój samorządu gminnego na przestrzeni ostatnich 25 lat. Wręczono również wyróżnienia dla zasłużonych dla powiatu konińskiego oraz medale dla osób pracujących w samorządzie od 25 lat. Na zakończenie zaprezentowano dorobek artystyczny gminy Stare Miasto oraz rozkrojono okolicznościowy tort.

Drugi dzień Dni Staromiejskich jeszcze bardziej obfitował w wydarzenia sportowe i muzyczne. Rozpoczęto od rozegrania Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Stare Miasto oraz XVII Letniej Powiatowej Spartakiady Mieszkańców Wsi Powiatu Konińskiego. Późnym popołudniem na placu przy staromiejskim Orliku można było zobaczyć i posłuchać licznych wystąpień artystów z gminy Stare Miasto. Wystąpił m.in. Zespół Tańca Ludowego „Uśmiech” oraz zespół aerobikowy „Lawina” z Liśca Wielkiego. Wystąpiła też Orkiestra Staromiejska, która zaprezentowała się w nowych mundurach. Razem z nią wystąpiły jak zawsze mażoretki „Sigma”. Widownia mogła posłuchać piosenek wykonanych przez chór „Interwałki” oraz zobaczyć pokaz zumby. Te atrakcje przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół w Żychlinie. Pokaz taneczny zaprezentował Dominik Maciejewski, który ma coraz większe osiągnięcia w tańcu nowoczesnym. Publiczność swoimi wystąpieniami kabaretowymi zabawił Krystian Maciejewski. Następnie można było posłuchać profesjonalnych młodych wokalistów ze studia „My voice”. Wszystkie występy nagradzane były gromkimi brawami od licznie zgromadzonej publiczności. Każdy mógł przekonać się, że mając tak utalentowanych młodych artystów, gmina rozwija się nie tylko pod względem gospodarczym, ale i kulturalnym.

Podczas zabawy przeprowadzono zbiórkę pieniędzy dla Kubusia Szymczaka – małego mieszkańca gminy Stare Miasto, którego dotknęła ciężka choroba nowotworowa. Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Mieście bardzo dziękują wszystkim ludziom o dobrym sercu, którzy wspomogli małego, ale bardzo dzielnego Kubusia w jego walce z chorobą.

Dla wszystkich zgromadzonych gości zagrały zaproszone gwiazdy. Na początku zespół „Forum”, a następnie długo oczekiwana grupa Papa D. (dawniej Papa Dance) z Pawłem Stasiakiem na czele. Zagrali znane utwory z dawnych lat oraz swoje nowe przeboje.

Atrakcje, świetna pogoda i zaproszona gwiazda sprawiły, że XII edycja Dni Staromiejskich była niezwykle udana. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie licznie obecni mieszkańcy gminy – jest to w końcu ich święto. Organizatorzy serdecznie zapraszają za rok – z pewnością i wtedy nie zabraknie ciekawych atrakcji, zapewnionych przez gminę Stare Miasto.

(źródło: Urząd Gminy w Starym Mieście)