KAZIMIERZ BISKUPI. Dożynki Parafialno-Gminne, czyli święto plonów w Kazimierzu Biskupim

SONY DSC

Choć tegoroczny rok z powodu suszy nie był łaskawy dla rolników, zgodnie z tradycją 30 sierpnia w Kazimierzu Biskupim odbyły się Dożynki Parafialno-Gminne. Starościną dożynek była Hanna Forycka z miejscowości Wierzchy, która od 30 lat prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 21 ha, a starostą Jan Pałucki z Kozarzewka, gospodarujący na 75 ha. To właśnie oni przekazali chleb upieczony z tegorocznej mąki wójtowi Janowi Sikorskiemu.

Na tegoroczne dożynki bochny chleba przygotowały następujące sołectwa: Anielewo, Bochlewo, Daninów, Jóźwin, Kamienica, Komorowo, Kozarzew, Kozarzewek, Nieświastów, Posada, Tokarki oraz Wola Łaszczowa. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy I miejsce zajęło sołectwo Kazimierz Biskupi, II – Dobrosołowo, III – Sokółki.

Rozstrzygnięto też ,,Konkurs na najbardziej uporządkowaną i zadbaną wieś”. I miejsce zajął Ludwików, II – Bochlewo, III – Jóźwin. W „Turnieju sołectw o Puchar wójta gminy Kazimierz Biskupi” wygrała drużyna z Władzimirowa. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Bochlewa, a na trzecim z Woli Łaszczowej.

Na wniosek OSP Kazimierz Biskupi podczas dożynek odznakę honorową „Za zasługi dla powiatu konińskiego” otrzymał kapelmistrz Orkiestry Dętej OSP Kazimierz Biskupi Paweł Grzybowski.

Dożynkowe przyśpiewki przygotował Klub Wesołej Zośki, nie zabrakło także występu Młodzieżowego Big Bandu. Gwiazdą wieczoru był zespół disco polo Mix Dance.

Imprezę zakończyła zabawa taneczna.

(Urząd Gminy w Kazimierzu Biskupim)