GOLINA. Nakręcona gmina

22 osoby z Gimnazjum im Mikołaja Kopernika w Golinie wzięły udział w dwudniowych warsztatach filmowych i telewizyjnych „Nakręcona Gmina”- edukacja artystyczna młodzieży. Głównym celem przyświecającym projektowi było wzbudzanie lokalnego patriotyzmu oraz kreowanie aktywnych postaw kulturalnych i społecznych wśród młodzieży gimnazjalnej.

Warsztaty prowadzili przedstawiciele „Good film”. Oni też dostarczyli niezbędny sprzęt – 12 stanowisk komputerowych z oprogramowaniem i sprzętem do animacji, kamery wideo (HD i ISD), aparaty cyfrowe, kamery internetowe, oświetlenie studyjne i przenośne, sprzęt dźwiękowy, materiały plastyczne do animacji, elementy charakteryzacji, wirtualne studio – greenbox + oświetlenie, gadżety filmowe. Na początku warsztatów gimnazjaliści zostali podzieleni na 4 grupy. Każda z grup otrzymała za zadanie wymyślić i nakręcić dowolny filmik. Następnie, podczas prezentacji swojej pracy, otrzymali wskazówki, co się udało, co wypadło źle, co i jak należy poprawić. Wyposażeni w tę wiedzę, uczniowie po raz kolejny udali się na kręcenie filmów. Okazało się, że dzięki sugestiom prowadzących filmy nakręcone przy drugim podejściu były dużo lepsze.

Kolejne zadanie dla młodzieży polegało na zrobieniu spotu reklamowego do jednego z wylosowanych przedmiotów. Do wyboru był banan, ręcznik turystyczny, perfumy i krople do nosa. Każda „mała agencja reklamowa“ bardzo szczegółowo przedyskutowała pomysły na nakręcenie superreklamy. Trzeba było dogłębnie przemyśleć nie tylko treść, ale i miejsce, charakteryzację, oświetlenie, nagłośnienie i wszystko to, co składa się na efekt końcowy. Uczyli się jak przeprowadzić wywiad, jak wygląda montaż, jak ustawić światło, głośniki, aby osiągnąć zamierzony cel. A potem przypadła kolej na nagranie swojej reklamy. Było to niesamowite wyzwanie, towarzyszyły mu ogromne emocje, ciekawość, duma z osiągniętych krok po kroku efektów.

Uczestnicy otrzymali dyplomy, a podsumowanie warsztatów odbędzie się 21 listopada w Starym Mieście. Nad całością czuwała Linda Kalinowska-Plewczyńska, ale podziękowania należą się również dyrektorowi Domu Kultury w Golinie Damianowi Ciesielskiemu za wynajęcie sali.

Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

(Urząd Miejski w Golinie)