SOMPOLNO, WIERZBINEK. Kierowca pijany, pasażer z narkotykami

Po trzy lata w więzieni będą mogli spędzić dwaj mężczyźni zatrzymani 2 listopada przez policjantów z Komisariatu Policji w Sompolnie. Posiadali przy sobie narkotyki, a dodatkowo młodszy z nich kierował volkswagenem kompletnie pijany. Nie straci jednak prawa jazdy, bo… nigdy go nie zdobył.

W poniedziałkowy wieczór, kilka minut przed 21:00 policjanci z Komisariatu Policji w Sompolnie otrzymali informację o kierowcy golfa, który jechał „pod prąd”, a na dodatek może być pijany. Patrolujący w tym czasie ulice Sompolna patrol zauważył podejrzane auto na jednej z ulic. Kiedy mundurowi chcieli je zatrzymać, kierowca golfa zadecydował, że warto spróbować ucieczki.

Po kilkuset metrach pościgu auto jednak zatrzymało się. Okazało się, że podróżowało nim trzech mężczyzn w wieku 29 – 36 lat, mieszkańców gminy Wierzbinek. Kierowca już na pierwszy rzut oka nie powinien kierować samochodem. Badanie tylko potwierdziło przypuszczenia policjantów. W wydychanym przez niego powietrzu było prawie 2,4 promila alkoholu.

Policjanci postanowili bardziej przyjrzeć się całej trójce. I znowu policyjny nos ich nie zawiódł. Kierowca i jeden z pasażerów posiadali przy sobie narkotyki, a cała trójka była kompletnie pijana. Wszyscy trafili do wytrzeźwienia w policyjnym areszcie. 27-letni kierowca odpowie za jazdę „po pijanemu”, a wraz z 36-letnim pasażerem za posiadanie narkotyków. Nie były to zresztą ich pierwsze konflikty z prawem. Starszy mężczyzna wielokrotnie odpowiadał już za oszustwa, udział w grupie przestępczej, kierowanie w stanie nietrzeźwości i inne przestępstwa, natomiast młodszy zatrzymany był za znęcanie się.

Kodeks karny za kierowanie pojazdem w stenie nietrzeźwości przewiduje karę do 2 lat więzienia, natomiast za posiadania narkotyków do 3 lat. Kierowca nie straci prawa jazdy, ponieważ nigdy go nie miał. Odpowie dodatkowo za kierowanie bez uprawnień, za co może być ukarany 500 zł mandatem, lub odpowiedzieć przed sądem, który może ukarać go grzywną do 5000 zł.

(źródło: Komenda Miejska Policji w Koninie)