TUREK. Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Filatelistyczny

Znaczek niejedno ma imię. Czy na podstawie znaczka można zdefiniować profil osobowy autora? Czy w znaczku może być jakaś tajemnica? Te i inne pytania przyświecały uczestnikom Wielkopolskiego Finału 54. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego ,,Dolny Śląsk – zapraszamy w Sudety”, który odbył się 2 kwietnia 2016 roku w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Turku – po raz pierwszy od 54 lat poza Poznaniem. Po powitaniu uczestników wiceprezes Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego TPD w Poznaniu Piotr Bińkowski wręczył odznaki honorowe ,,Przyjaciel Dziecka” Maciejowi Kandulskiemu i Andrzejowi Świdurskiemu. Anna Plewa-Śróda przy następnej okazji otrzyma honorową srebrną odznakę ,,Za Zasługi dla TPD”.

Sponsorami konkursu byli: Polski Związek Filatelistów w Poznaniu, Poczta Polska w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Turku, Urząd Miasta w Turku, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Turku, Gimnazjum nr 2 w Turku, Młodzieżowe Koła Filatelistów w Borku Wlkp, Gostyniu, Tuliszkowie, Tarnowej i w Turku, Anna Plewa-Śróda, Maciej Kandulski, Andrzej Świdurski, Anna Thiel, Kasia Zielińska, Grażyna Pośpiech, Piotr Bińkowski i Waldemar Pawlak. Uczestnicy zmagali się z tematyką filatelistyczną w trzech grupach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Najmłodsi uczestnicy wkroczyli w magiczny świat znaków pocztowych za sprawą warsztatów multimedialnych, które poprowadziła Anna Plewa-Śróda z Poczty Polskiej w Poznaniu. W tym czasie starszaki zmagali się z pytaniami konkursowymi o historii znaczka i regionie Dolnego Śląska. Dzieci obejrzały także zbiory z kolekcji ,,Parki narodowe”. Prezes Okręgowego Polskiego Związku Filatelistów Maciej Kandulski opowiadał dużo o historii znaczka i swojej pasji.

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajął Krzysztof Wojtkowiak, II – Tobiasz Maćkowiak, III – Julia Powaga, IV – Łucja Pawlicka i Emilia Orczykowska, V – Klaudia Eckert, VI – Adrian Kawecki, VII – Klaudia Szulc.

W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce zajął Szymon Krawiec, II – Klaudia Grzelczyk, III – Aleksandra Zielińska.

Zwycięzcą w wielkopolskim konkursie plastycznym „Sudety widziane moimi oczami” został Szymon Krawiec, którego wysiłek plastyczny został nagrodzony w postaci publikacji znaczka w obiegu pocztowym. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, upominki i dyplomy. W losowaniu wśród wszystkich uczestników darmowe kolonie przypadły Adrianowi Kaweckiemu. Zwycięzcy wezmą udział w czterodniowym finale ogólnopolskim we Wrocławiu.

Dodatkową i niespodziewaną atrakcją dla uczestników była wycieczka do muzeum im. Józefa Mehoffera i modlitwa w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Dziękujemy organizatorom, sponsorom, uczestnikom i opiekunom przygotowującym dzieci. Dziękujemy osobom, pod których kierunkiem młodzież przygotowała prace plastyczne: Jeanette Jarczewskiej, Eli Frasunkiewicz, Romanowi Choinka i Andrzejowi Świdurskiemu.

Zachęcamy dzieci i młodzież do poszukiwania swoich pasji oraz rozwijania zainteresowań filatelistycznych.

Edyta Maria Szulc – Młodzieżowe Koło Filatelistów w Turku

Protokół komisji wybierającej prace w konkursie plastycznym organizowanym dla Młodzieżowych Kół Filatelistycznych na projekt znaczka pocztowego pt: „Sudety widziane moimi oczami”

Komisja pracowała w składzie: Anna Plewa-Śróda – Koordynator ds. Filatelistyki, Maciej Kandulski – Prezes PZF Okręg Wielkopolski, Andrzej Świdurski – Przewodniczący Komisji ds. Filatelistyki Młodzieżowej przy Zarządzie PZF Okręg Wielkopolski.

Na konkurs nadeszło ogółem 26 prac. W tym:
Kategoria szkoły podstawowe kl. IV – 9 prac plastycznych
Kategoria szkoły podstawowe kl. V-VI – 13 prac plastycznych
Kategoria szkoły gimnazjalne – 4 prace plastyczne.

Z powyższych prac Komisja wybrała prace w trzech kategoriach:

Kategoria szkoły podstawowe kl. IV
1. miejsce: Maria Konieczna – Szk. Podst. nr 4 w Rawiczu kl. IVc – opiekun koła Jeanette Jarczewska
2. miejsce: Milena Cugier – Szk. Podst. nr 4 w Rawiczu kl. IVa – opiekun koła Jeanette Jarczewska
3. miejsce: Ludwik Aszkiełowicz – Szk. Podst. nr 4 w Rawiczu kl. IVa – opiekun koła Jeanette Jarczewska
Wyróżnienie: Kamil Skrzypek – Szk. Podst. nr 4 w Rawiczu kl. IVc – opiekun koła Jeanette Jarczewska

Kategoria szkoły podstawowe kl. V-VI
1. miejsce: Iga Michalak – Szkoła Podstawowa nr 6 w Koninie kl. VI – opiekun koła Roman Choinka
2. miejsce: Agata Drabina – Szkoła Podstawowa nr 1 w Turku kl. VI – opiekun koła Roman Choinka
3. miejsce: Martyna Kajak – Szkoła Podstawowa nr 4 w Rawiczu kl. V – opiekun koła Jeanette Jarczewska
Wyróżnienie: Aleksandra NowakSzkoła Podstawowa nr 4 w Rawiczu kl. Va – opiekun koła Jeanette Jarczewska

Kategoria szkoły gimnazjalne
1. miejsce: Szymon Krawiec – Gimnazjum w Borku Wlkp. kl. Ib – opiekun koła Andrzej Świdurski
2. miejsce: Oskar Karkosz – Gimnazjum w Sierakowie kl. 1g – opiekun koła Jeanette Jarczewska
3. miejsce: Wiktoria Karkosz – Gimnazjum nr 1 w Rawiczu kl. 2d – opiekun koła Jeanette Jarczewska

Anna Plewa-Śróda – Koordynator Poczty Polskiej w Poznaniu ds. Filatelistyki

nadesłał: Waldemar Pawlak – opiekun MKF w Turku